Kratek, a ključnega pomena: Bidenov obisk v Nemčiji za podporo Ukrajini
[BBC] – V petek je ameriški predsednik Joe Biden obiskal Nemčijo v okviru svojega poslovilnega obiska na evropski celini. Čeprav je bil obisk kratek, ga je Biden izkoristil do zadnje minute, da bi poudaril pomembnost svoje zunanje politike, predvsem glede Bližnjega vzhoda in Ukrajine. Njegov cilj je bil tudi utrditi ameriško podporo evropski varnosti, kar je osrednji del njegovega mandata.
Nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier je v znak priznanja za Bidenova prizadevanja za evropsko obrambo podelil ameriškemu voditelju najvišje nemško odlikovanje – posebni razred velikega križa. Bidnova vizija je močno kontrastirala s politiko njegovega predhodnika Donalda Trumpa, ki je bil pogosto kritičen do čezatlantskih zavezništev, zlasti do zveze NATO.
Evropa v središču ameriške zunanje politike
Konflikt v Ukrajini, ki traja že več kot leto dni, ostaja eden glavnih izzivov evropske in ameriške zunanje politike. Po obsežni ruski invaziji se je Ukrajina soočila z največjo vojno grožnjo na evropskih tleh po drugi svetovni vojni, pri čemer je pomoč ZDA igrala ključno vlogo. Biden je v svojem govoru poudaril, da je ključnega pomena ohranjanje podpore Ukrajini, dokler se ne doseže pravičen in trajen mir.
Biden se zaveda, da bo veliko odvisno od prihodnjih ameriških volitev. Čeprav je demokratska kandidatka Kamala Harris naslednja v vrsti za predsednico, se pričakuje, da bo kongres preusmeril pozornost na druge zunanjepolitične prioritete, kot sta Kitajska in Tajvan. V primeru morebitne zmage Donalda Trumpa pa bi bila prihodnost podpore Ukrajini še bolj negotova, saj so bili njegovi odnosi z Natom v preteklosti turbulentni.
Izzivi evropske varnosti
Medtem ko Biden opozarja na pomen trajne podpore Ukrajini, so v Evropi opazni znaki t. i. “utrujenosti Ukrajine”. Evropa se spopada z lastnimi notranjepolitičnimi izzivi, zaradi katerih je podporo Ukrajini vse težje ohraniti. Poleg tega je Berlinski kancler Olaf Scholz doma pod velikim pritiskom, saj sta skrajna desnica in levica, ki se nagibata k podpori ruski naraciji, vse bolj priljubljeni.
Nemška obljuba po obsežnih naložbah v vojsko, znana kot “Zeitenwende”, je naletela na birokratske ovire. Varnostni strokovnjaki opozarjajo, da bo Rusija lahko do konca desetletja ponovno resno ogrozila evropsko varnost, če evropske države ne okrepijo svojih obrambnih zmogljivosti. Kljub temu se nemški obrambni proračun še vedno ni dogovorjen, kar dodatno povečuje zaskrbljenost o pripravljenosti Evrope na samostojno obrambo brez podpore ZDA.
Četverica voditeljev o prihodnosti Ukrajine
V Berlinu sta se Bidnu in Scholzu pridružila tudi britanski premier Sir Keir Starmer in francoski predsednik Emmanuel Macron. Veliki podporniki Ukrajine so razpravljali o prihodnji pomoči, pri čemer so poudarili svojo odločenost, da bodo še naprej podpirali Kijev. Britanski premier Starmer je opozoril, da vojna izčrpava ruski proračun, kar oslabi njen vojaški potencial. Kljub temu so konkretni načrti pomoči, kot so dodatna oprema in sredstva za Ukrajino, ostali neizrečeni.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa si želi jasnih zagotovil. Njegova vizija “načrta zmage” vključuje uradno povabilo v NATO ter možnost uporabe dolgometnih raket, kar je do zdaj naletelo na zadržan odziv zahodnih zaveznikov. Kritiki Bidna in njegovih zaveznikov v Natu jih obtožujejo oklevanja, saj se bojijo eskalacije konflikta z Rusijo.
Obisk Joeja Bidna v Berlinu zaznamuje njegovo slovo z mednarodnega prizorišča, kar spremlja zaskrbljenost glede prihodnosti podpore Ukrajini. Nemški kancler Scholz, ki je pod močnim notranjim pritiskom, ter Macron, ki se politično sooča s težavami doma, predstavljata negotovost za prihodnost evro-atlantskega zavezništva.
Portal24; Foto: Wikimedia/Gage Skidmore