KPK županu Maribora: Razrešite podžupana Medveda

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je mariborskega župana pozvala, naj začne postopek razrešitve podžupana Sama Petra Medveda. Kot poroča MMC RTV SLO, je KPK ugotovila, da je Medved presegel svoje pristojnosti in zavajal javnost, s čimer je kršil integriteto. Ugotovitve komisije je v celoti potrdilo tudi Upravno sodišče RS, kar daje dodatno težo pozivu za razrešitev.

Postopek se je začel že oktobra 2023, ko je KPK prejela prijavo z očitki o domnevni zlorabi položaja in prekoračitvi pristojnosti mariborskega podžupana. Po navedbah komisije naj bi Medved v postopku, povezanem z ugotavljanjem kršitev pravic zaposlenih na Mestni občini Maribor (MOM), zahteval uničenje uradnega dokumenta. Kot piše MMC RTV SLO, je KPK v preiskavi, uvedeni novembra 2023, pridobila dokumentacijo MOM-a, upravne inšpekcije, ministrstva za javno upravo, časnika Večer in inšpektorata za delo, pregledala medijske objave ter opravila razgovore z vpletenimi.

Prekoračitev pristojnosti in zavajanje javnosti

KPK je v svojih ugotovitvah zapisal: “Podžupan je po elektronski pošti, naslovljeni na takratnega direktorja občinske uprave MOM-a, zahteval vpogled v vse postopke, na podlagi katerih je nastal problematični dokument. Zahteval je tudi, da se ta dokument odstrani iz spisov in uniči.” Komisija je ocenila, da je s tem ravnal v nasprotju z Zakonom o lokalni samoupravi in Uredbo o upravnem poslovanju. Hkrati je v odgovoru za časnik Večer zatrdil, da uničenja dokumenta ni zahteval, kar je KPK označil za zavajanje javnosti.

“S tem je ravnal v nasprotju z zakonom, pravno dopustnimi cilji in etičnimi kodeksi,” navaja KPK, ki integriteto opredeljuje kot “pričakovano delovanje in odgovornost posameznikov in organizacij pri preprečevanju in odpravljanju tveganj”. Oktobra 2024 je komisija dokončno potrdila kršitev integritete, kar je podprlo tudi sodišče. Kot poroča MMC RTV SLO, je sodišče v sodbi zapisalo: “Za funkcionarje in javne uslužbence se pričakuje, da ravnajo vestno in skrbno ter poznajo svoje obveznosti in dolžnosti oziroma predpise s področja svojega delovanja in da v skladu z njimi tudi vselej ravnajo.”

Sodba sodišča: Etična pravila porušena

Upravno sodišče RS je potrdilo, da Medved ni imel pooblastila župana za usmerjanje občinske uprave, s čimer je prekoračil svoje pristojnosti. Poleg tega je sodišče pritrdilo stališču KPK, da je podžupan z neresnično izjavo za medije zavajal javnost. “Funkcionarji oziroma javni uslužbenci s tovrstnimi izjavami v temelju rušijo zaupanje javnosti v njihovo delo (v poštenost in ugled) in ugled institucij, v okviru katerih opravljajo svojo funkcijo,” je v sodbi poudarilo sodišče.

KPK bo zdaj mariborskemu županu podala pobudo za razrešitev Medveda. “S tem komisija uresničuje svojo vlogo krepitve integritete javnega sektorja,” so sporočili in dodali, da je odgovorno ravnanje funkcionarjev ključno za preprečevanje korupcije. Kot navaja MMC RTV SLO, KPK opozarja, da sankcije za kršitve integritete pogosto niso zadostne, zato uvaja novo prakso pozivanja k razrešitvi v primerih resnejših kršitev.

Z Mestne občine Maribor so za STA sporočili, da uradne dokumentacije KPK-ja še niso prejeli. “Z njo so seznanjeni zgolj v obsegu, kot je objavljena na spletni strani,” so pojasnili in dodali, da bodo obsežno dokumentacijo preučile strokovne službe, šele nato pa bodo podali več informacij.

Portal24; Foto: KPK