KPK preverja premierjevo dopustovanje pri Subotiču

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je uvedla predhodni preizkus v povezavi s počitnikovanjem predsednika vlade Roberta Goloba v hiši poslovneža Tomaža Subotiča. Kot poroča MMC RTV SLO, bo KPK preverila, ali obstajajo morebitne kršitve zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, saj je Golob večkrat bival v Subotičevi počitniški hiši na Hrvaškem, medtem ko je vlada Subotiča imenovala v svete dveh javnih zdravstvenih zavodov. Razkritja, ki jih je objavila oddaja Fokus na POP TV, so sprožila vprašanja o povezavi med premierjevim zasebnim dopustovanjem in imenovanji Subotiča.

POP TV je v oddaji razkril SMS-sporočila med Golobom in Subotičem, ki dokazujejo, da je premier v letu 2023 trikrat dopustoval v Subotičevi hiši v Karigadorju na Hrvaškem – konec maja, v začetku junija ter konec junija oziroma v začetku julija. Po navedbah televizije Subotiča v tem času ni bilo v hiši, iz kabineta predsednika vlade pa niso posredovali dokazila, da bi Golob za bivanje plačal. Premier je v odzivu zatrdil, da njegovo dopustovanje in imenovanje Subotiča v svete zavodov nista povezana, a javnost ostaja skeptična.

Golob zavrača očitke o povezavi z imenovanji

Premier Golob je očitke, ki jih je razkrila oddaja Fokus, odločno zavrnil. Kot navaja MMC RTV SLO, so iz kabineta predsednika vlade za STA sporočili, da “odločno zavračajo namigovanja”, da je bil Subotič imenovan v svet zavoda zaradi zasebnega bivanja premierja in njegove partnerice Tine Gaber v Subotičevi hiši. “Očitno je uspešno zaključevanje vladnih reform, predvsem pa zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ločuje javno in zasebno zdravstvo, sprožilo poskus preusmerjanja pozornosti z zgodbami, ki v resnici to niso,” so zapisali v kabinetu.

Golob je ob robu podpisa dogovora o pokojninski reformi za POP TV komentiral: “Razumem, da bodo zdaj napadi name osebni in šli v vse različne smeri, ampak tisto, kar je pomembno za ljudi, ni to, s katerim prijateljem sem jaz čez vikend, pomembno je, kaj ta vlada dela.” Poudaril je, da ima veliko znancev in preživlja čas z različnimi ljudmi, ter zanikal povezavo med dopustovanjem in Subotičevimi imenovanji. Kljub temu je KPK na podlagi dokumentacije in sporočil, ki so jih novinarji pokazali predsedniku komisije Robertu Šumiju, uvedla predhodni preizkus, poroča MMC RTV SLO.

Subotič odstopil iz celjske bolnišnice

Tomaž Subotič je po razkritjih odstopil kot predsednik in član sveta Splošne bolnišnice Celje. V odzivu za STA je zapisal, da je funkcijo sprejel, ker je verjel, da lahko s svojimi izkušnjami prispeva k izboljšanju razmer v bolnišnici. “In na tem področju sem bil skupaj z ekipo uspešen. In to ne le z vidika znižanja izgube, ampak tudi in predvsem na področju skrbi za bolnike,” je navedel. Kot piše MMC RTV SLO, je Subotič poudaril, da za svoje delo ni imel dodatnih koristi, a se je zaradi “senzacionalističnega konstrukta” na POP TV odločil za odstop. “Z današnjim dnem odstopam kot predsednik in član sveta Splošne bolnišnice Celje. Svetu zavoda pa želim uspešno nadaljnje delo,” je dodal.

Subotičevo imenovanje v svet Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana je vlada potrdila 8. junija 2023, nekaj dni po premierjevem drugem obisku v Karigadorju. Septembra istega leta je bil imenovan še v svet Splošne bolnišnice Celje, kjer je kasneje postal predsednik. V vladi trdijo, da je bil Subotič imenovan na predlog ministrstva za zdravje, a takratni minister Danijel Bešič Loredan je dejal, da so člane svetov izbrali na predlog vlade, kar odpira dodatna vprašanja o postopku.

Sumi o pravnem mnenju in menjavah v psihiatrični kliniki

Poleg dopustovanja so v oddaji Fokus razkrili še sum, da je Subotič pravno mnenje za eno od svojih družb naročil prek Splošne bolnišnice Celje. SMS-sporočilo naj bi pokazalo, da je Subotič mnenje pri odvetniški družbi Nine Zidar Klemenčič naročil prek direktorja bolnišnice Dragana Kovačića. Bolnišnica dokazov o morebitni zlorabi ni posredovala, Subotič pa zadeve ni komentiral, saj da so njegove zasebne odločitve. Odvetniška družba je namigovanja označila za žaljiva in zatrdila, da je bolnišnici zaračunavala le storitve, opravljene zanjo, poroča MMC RTV SLO.

Subotič je bil tudi del menjav v svetu ljubljanske psihiatrične klinike, kjer je podprl vnovično imenovanje direktorja Bojana Zalarja, kar je bilo v nasprotju s stališčem aktualne ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel. Vlada je marca letos Subotiča skupaj s tremi člani odpoklicala iz sveta, neuradno tudi zaradi te podpore. Kot navaja MMC RTV SLO, so menjave sledile očitkom o domnevnem nasilju na kliniki, kar je dodatno zapletlo položaj.

Sum o nepravilnostih pri pravnem mnenju

Oddaja Fokus na POP TV je izpostavila še en sum nepravilnosti, povezan s Tomažem Subotičem. Novinarji so preverjali, ali je Splošna bolnišnica Celje plačala pravno mnenje, ki ga je Subotič potreboval za eno od družb, kjer je nadzornik. Kot poroča MMC RTV SLO, je SMS-sporočilo razkrilo, da je Subotič mnenje pri odvetniški družbi Nine Zidar Klemenčič naročil prek direktorja bolnišnice Dragana Kovačića.

Bolnišnica ni predložila dokazov, ki bi ovrgli ali potrdili morebitno zlorabo. Subotič zadeve ni želel komentirati, saj da gre za njegovo zasebno odločitev, ki ni povezana z omejitvami glede angažiranja odvetnikov. Odvetniška družba je očitke označila za žaljive in zatrdila, da je bolnišnici zaračunavala le storitve, opravljene zanjo, skladno z obstoječo pogodbo o pravnih storitvah, še navaja MMC RTV SLO.

Portal24; Foto: Žan Kolman/KPV]