Kitajska se pripravlja na izstrelitev prve “dronske matične ladje” Jiu Tian

Kitajska se pripravlja na pomemben korak v razvoju svoje vojaške tehnologije z izstrelitvijo brezpilotnega letalnika Jiu Tian, imenovanega tudi “devet nebes”. Po poročanju kitajskih državnih medijev, ki jih navaja South China Morning Post, naj bi ta “dronska matična ladja” svojo prvo misijo izvedla do konca junija 2025.

Jiu Tian, ki je bil prvič predstavljen na letalskem sejmu v Zhuhaju novembra lani, predstavlja novo poglavje v kitajski strategiji brezpilotnega letalstva, saj lahko naenkrat izstreli do 100 manjših dronov.

Zmogljivosti in tehnične specifikacije

Jiu Tian je brezpilotno letalo, zasnovano za delovanje na izjemno visoki nadmorski višini, do 15.000 metrov, z dosegom 7.000 kilometrov. Po podatkih kitajskega proizvajalca, ki jih povzemajo mediji, lahko letalnik nosi do šest ton opreme, vključno z manjšimi droni in strelivom.

Njegova notranja konstrukcija omogoča izstrelitev do 100 manjših brezpilotnih letalnikov, med drugim tudi t. i. “kamikaze” dronov, ki so namenjeni napadom na sovražnikove zračne obrambne sisteme. Ta sposobnost naj bi Kitajski omogočila izvajanje t. i. “rojnih napadov”, kjer velika količina dronov deluje usklajeno in preobremeni nasprotnikove obrambne zmogljivosti.

Poleg vojaških nalog, kot so napadi in nadzor, naj bi Jiu Tian uporabljali tudi za civilne namene, kot so visoko varnostni transport, obramba meja in reševalne operacije v izrednih razmerah. Po poročanju CCTV je letalnik opremljen z napredno tehnologijo, ki mu omogoča 12-urno letenje, kar dodatno povečuje njegovo vsestranskost.

Geopolitični kontekst

Razvoj Jiu Tian prihaja v času, ko Kitajska intenzivno krepi svoje vojaške zmogljivosti, zlasti v Južnokitajskem morju in v bližini Tajvana. Analitiki poudarjajo, da gre za odgovor na ameriške brezpilotne letalnike, kot sta RQ-4 Global Hawk in MQ-9 Reaper, pri čemer Jiu Tian izstopa zaradi svoje sposobnosti izvajanja napadov v rojih. Kitajska vojska, Ljudska osvobodilna armada (PLA), vidi v tej tehnologiji ključno prednost za razširitev svojega dosega v zračnem boju.

Poročila na platformi X kažejo deljene poglede na novost. Nekateri uporabniki menijo, da Jiu Tian predstavlja pomemben premik v asimetričnem vojskovanju, medtem ko drugi opozarjajo, da gre morda za pretirano poveličevanje kitajske propagande, saj dejanske zmogljivosti letalnika še niso bile preizkušene v resničnih bojnih razmerah.

Jiu Tian ni le tehnološki dosežek, temveč tudi odraz širšega trenda v vojaški strategiji, kjer brezpilotna letala postajajo vse pomembnejša na sodobnih bojiščih. Kitajska s tem letalnikom sledi zgledu drugih držav, kot so Iran in Turčija, ki prav tako razvijajo podobne drone-nosilce. Strokovnjaki sicer opozarjajo, da bo učinkovitost Jiu Tian odvisna od sposobnosti delovanja v spornih zračnih prostorih, kjer bi lahko naletel na napredne obrambne sisteme.

Prvi polet Jiu Tian, ki je predviden v prihodnjih tednih, bo pomemben preizkus za Kitajsko, saj bo pokazal, ali lahko letalnik izpolni visoka pričakovanja.

Ana Koren

Portal24; Foto: Zajem zaslona X/CCTV