Kitajska ni več glavna trgovinska partnerica Nemčije
Združene države Amerike (ZDA) so v prvem četrtletju letošnjega leta prevzele vodilno vlogo v trgovinskih odnosih z Nemčijo, s čimer so presegle Kitajsko, ki je bila v tej poziciji vodilna že osem let. Po podatkih, ki jih je zbral Reuters na osnovi uradne statistike, so ZDA v tem obdobju postale glavna trgovinska partnerica Nemčije.
Vrednost trgovine med ZDA in Nemčijo je med januarjem in marcem znašala 63 milijard evrov, kar je preseglo kitajsko-nemško trgovino, ki je zabeležila nekaj manj kot 60 milijard evrov. To predstavlja pomembno premik v globalnih trgovinskih tokovih, ki so do nedavnega močno favorizirali kitajsko gospodarstvo. Leta 2023 je Kitajska sicer še vedno ohranila naziv največje trgovinske partnerice Nemčije z menjalno vrednostjo 253 milijard evrov, toda ZDA so hitro zmanjšale to razliko.
Razlogi za spremembo
Analitiki pripisujejo to spremembo več dejavnikom. Vincent Stamer iz Commerzbank je izpostavil, da je povečanje nemškega izvoza v ZDA v prvem četrtletju posledica krepitve ameriškega gospodarstva. Po drugi strani pa je izvoz v Kitajsko upadel zaradi domače proizvodnje sofisticiranega blaga, ki je bilo prej uvažano iz Nemčije. Nemčija je tako začela zmanjševati svojo izpostavljenost Kitajski zaradi političnih razlik in obtožb Pekinga v “nepoštenih praksah”.
Ekonomska dinamika in trgovinska strategija
Nemški uvoz kitajskega blaga se je v prvem četrtletju zmanjšal za skoraj 12 odstotkov, izvoz pa za nekaj več kot odstotek. Juergen Matthes z ekonomskega inštituta IW spekulira, da so razloge za to morda slabše kot pričakovane zmogljivosti kitajskega gospodarstva, medtem ko je ameriško gospodarstvo preseglo pričakovanja.
ZDA zdaj predstavljajo približno 10 odstotkov nemškega blagovnega izvoza, medtem ko je delež Kitajske padel pod šest odstotkov. To kaže na globalna gospodarska gibanja, ki so, kot poudarja Matthes, za nemški gospodarski model neugodna in kažejo na proces preusmeritve, ki ga motivirajo tudi geopolitični razlogi.
Gospodarske zmogljivosti in prihodnje napovedi
Nemško gospodarstvo je v prvem četrtletju skoraj stagniralo, medtem ko je ameriško gospodarstvo v primerjavi z enakim obdobjem lani zraslo za tri odstotke. Po drugi strani je kitajsko gospodarstvo beležilo rast za 5,3 odstotka. Kljub temu Nemčija vztraja pri strategiji “de-risking” v odnosih s Kitajsko, Evropska komisija pa je začela preiskovati sume, da kitajska podjetja zaradi državnih subvencij uspešno konkurirajo v EU.
[Vir: Reuters]; Portal24; Foto: Pexels