Kitajska je skoraj potrojila svoje zaloge litija

Po poročanju kitajske državne tiskovne agencije Xinhua je Kitajska skoraj potrojila svoje zaloge litija in se s tem povzpela na drugo mesto na svetu med imetniki te ključne kovine za obnovljive vire energije. Kitajska zdaj nadzoruje 16,5 odstotka svetovnih zalog litija. Slednje jo postavlja za Čile, ki ostaja vodilna država. S tem je prehitela tradicionalne rudarske velesile, kot so Avstralija, Argentina in Bolivija.

Kitajska, ki je po predhodnih ocenah imela le 6 odstotkov svetovnih zalog litija, je dosegla ta preskok zahvaljujoč novim odkritjem in tehnološkim inovacijam, navaja Interesting Engineering. Ključno vlogo pri tem igra odkritje 2.800 kilometrov dolgega spodumenskega pasu na območju Tibeta. Območje je bogat vir trde kamnine, primerne za pridobivanje litija. Ocenjuje se, da spodumenski pas vsebuje več kot 6,5 milijona ton litija, pri čemer potencialne zaloge segajo do osupljivih 30 milijonov ton.

Poleg tega so raziskave na tibetanski planoti razkrile slana jezera z več kot 14 milijoni ton litija, kar predstavlja tretje največje rezerve te vrste na svetu. Odkritja odpirajo nove možnosti za raziskovanje podobnih območij v sosednjih provincah, kot so Qinghai, Sichuan in Xinjiang.

Napredki v pridobivanju litija

Kitajska je bistveno izboljšala svojo zmogljivost za izkoriščanje litija z napredkom pri predelavi lepidolita, minerala, ki je bil prej neekonomičen za pridobivanje. S temi inovacijami naj bi sprostili dodatnih 10 milijonov ton litija v provinci Jiangxi, z obetavnimi odkritji v Hunanu in Notranji Mongoliji.

Razvoj novih tehnik pridobivanja, vključno z ekstrakcijo iz nizkokakovostnih slanic in celo morske vode, bi lahko pomembno vplival na celotno industrijo. Poleg domačih zalog Kitajska krepi svojo prisotnost tudi v tujini, zlasti v Maliju, kjer pospešuje rudarske operacije v eni največjih neizkoriščenih zalog trde kamnine na svetu.

Strateški pomen litija za Kitajsko

Litij je ključnega pomena za hitro rastoči sektor obnovljivih virov energije na Kitajskem. Služi kot osnovni element za baterije električnih vozil (EV) in številne druge elektronske naprave. Leta 2022 je Kitajska obvladovala 76 odstotkov svetovne proizvodnje litij-ionskih baterij, kar odraža njen globalni vpliv na to industrijo.

Veliko povpraševanje po litiju je posledica hitre gospodarske rasti in velike populacije, ki vedno bolj prehaja na električna vozila. Pretekla odvisnost Kitajske od uvoza litija je predstavljala gospodarski izziv, ki ga zdaj odpravljajo z raziskovanjem in izkoriščanjem domačih virov. Pričakuje se, da bodo nove zaloge zmanjšale proizvodne stroške in povečale konkurenčnost na svetovnem trgu.

Okoljski in geopolitični izzivi

Pridobivanje litija se sooča z okoljsko in energetsko zahtevnimi procesi, ki vključujejo velike posege v naravno okolje. Novi tehnološki napredki naj bi sicer zmanjšali negativne vplive in izboljšali učinkovitost pridobivanja.

Geopolitično Kitajska s povečanjem svojih zalog krepi svoj položaj na globalnem trgu litija. To ji omogoča večjo samozadostnost in manjšo odvisnost od uvoza, hkrati pa pridobiva vpliv v državah, bogatih z viri, kot je Mali. S tem si Kitajska utrjuje vlogo ključnega akterja v energetskem prehodu na globalni ravni.

Portal24; Foto: Vecteezy