Katera evropska država je delovnim ženskam najprijaznejša?
V nedavni analizi, ki jo je izvedlo podjetje za odnose z javnostmi Reboot Online, je bila za delovnim ženskam najprijaznejšo evropsko državo izbrana Norveška. Analiza, ki temelji na podatkih iz 32 evropskih držav, je Norveško postavila na vrh zaradi njenega visokega števila žensk na vodilnih položajih, majhne razlike v plačilu med spoloma in pravične politike materinstva.
Podatki, zbrani iz Evropskega inštituta za kakovost spolov (EIGC) in Svetovnega gospodarskega foruma, so bili uporabljeni za oceno držav glede na število zaposlenih žensk, starosti od 16 do 65 let, kakovosti porodniškega dopusta, številu žensk na položajih moči in drugih dejavnikih, ki vplivajo na delovno okolje žensk.
V analizi je Norveška prejela oceno 7,1 od 10, kar jo postavlja pred Islandijo (6,53), Finsko (5,03) in Nizozemsko (5,49). Ta uvrstitev odraža trend, ki ga opažamo tudi v raziskavi Svetovnega gospodarskega foruma, ki kaže, da severnoevropske države ponujajo boljše pogoje za karierno napredovanje žensk.
Posebej izstopajoč je podatek, da Norveška izkazuje “impresivno zastopanost” žensk na vodilnih položajih, pri čemer se je v zadnjih petih letih opazila izrazita rast. Vključuje izvršne direktorje, izvršne direktorje, neizvršne direktorje, predsednike in člane upravnih odborov največjih podjetij, ki kotirajo na borzi v letu 2023.
Zadnje raziskave EIGC kažejo, da so moški v Norveški lani zasedali 56 odstotkov višjih vodstvenih položajev, ženske pa 43 odstotkov. Skupaj so ženske zasedle 81 najvišjih delovnih mest, kar kaže na napredek države v prizadevanjih za enakost spolov na delovnem mestu.
Norveška še naprej izboljšuje delovne pogoje za ženske
Norveška nadaljuje z izboljševanjem delovnih pogojev za ženske, kažejo podatki Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), ki ugotavljajo, da so ženske, mlajše od 65 let, v letu 2023 predstavljale 58,7 odstotkov delovne sile. Država se ponaša tudi z ugodno porodniško politiko, ki zagotavlja “visoko” trajanje minimalnega porodniškega dopusta in odstotek dohodka, izplačanega med dopustom, kar močno prispeva k njenemu uspehu v skrbi za delavke, poudarja Reboot Online. Dodatna prednost je 19 tednov rezerviranega dopusta za posamezne starše z 80-odstotnim izplačilom plače.
Norveška je dosegla pomemben napredek tudi pri zmanjševanju razlike v plačah med spoloma. Lani je namreč dosegla 88 odstotkov enakosti, kar jo uvršča na drugo mesto za Islandijo, ki ima 90-odstotno enakost. To kaže, da nobena država še ni dosegla popolne enakosti plačila med spoloma, vendar Norveška izkazuje obetavne rezultate.
Na ravni Evropske unije so institucije prav tako sprejele ukrepe za izboljšanje pogojev za delavke. Evropska komisija je leta 2020 objavila strategijo EU za enakost spolov 2020–2025 z namenom odpraviti nasilje na podlagi spola, razlike v plačilu med spoloma in doseči enakopravno udeležbo v različnih sektorjih gospodarstva. Kot del teh prizadevanj je Evropski parlament leta 2022 sprejel zakon, ki zahteva, da velika podjetja v EU, ki kotirajo na borzi, od sredine leta 2026 zagotovijo, da med neizvršnimi člani uprave najmanj 40 odstotkov predstavljajo ženske.
Dodaten korak k večji transparentnosti plačil je bila sprejeta Direktiva o transparentnosti plačil leta 2023, ki delavcem olajša zavzemanje za boljše plačilo. Kljub tem dosežkom Evropska komisija opozarja, da je “pot do tja še dolga”, kar poudarja potrebo po nadaljnjem delu na področju enakosti spolov v delovnem okolju.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Freepik