Kako se alpska smučišča soočajo s pomanjkanjem snega?

S podnebnimi spremembami se alpska smučišča soočajo z vedno večjimi izzivi. Nizko- in srednjegorska smučišča, ki so bila dolgo časa priljubljena zaradi zimskega turizma, postajajo vse manj privlačna. Evropski projekt BeyondSnow poskuša pomagati tem regijam, da se prilagodijo prihodnosti, ki morda ne bo več odvisna od snega.

V osrčju Triglavskega narodnega parka je Klemen Langus, direktor Turističnega zavoda Bohinj, izpostavil drastičen upad obiskovalcev bohinjskega smučišča. “Smučarski turizem je pred 10 ali 15 leti predstavljal 35 odstotkov vseh naših obiskovalcev, zdaj pa le še 18 do 20 odstotkov,” pojasnjuje Langus.

Bohinj, ki letno privabi približno 250.000 turistov, je eno izmed desetih pilotnih območij projekta BeyondSnow, navaja Euronews. Smučarske proge na nadmorski višini med 1500 in 1800 metri so odvisne od snežnih padavin, ki pa zaradi višjih temperatur postajajo vse bolj nepredvidljive. Langus poudarja potrebo po razvoju alternativnih dejavnosti, kot so pohodništvo in kolesarjenje, pri čemer je ključno, da se ohrani naravna krajina in pašniki.

Projekt BeyondSnow: Priprava na novo resničnost

BeyondSnow je evropski projekt, financiran v okviru kohezijske politike EU, ki vključuje deset skupnosti iz šestih alpskih držav: Francije, Italije, Slovenije, Švice, Nemčije in Avstrije. Glavni cilj projekta je pomagati alpskim regijam pri prehodu z odvisnosti od snega na bolj trajnostne in raznolike oblike turizma.

Philipp Corradini, raziskovalec pri inštitutu EURAC, pojasnjuje: “Da bi bilo smučišče dobičkonosno, mora biti odprto vsaj 100 dni na leto. Toda s podnebnimi spremembami to postaja vedno težje.” Projekt BeyondSnow pomaga regijam razvijati strategije, ki vključujejo lokalno skupnost, ter se osredotoča na celostno izboljšanje kakovosti življenja in ne le na turistične aktivnosti.

Odseljevanje in boj za ohranjanje lokalnih skupnosti

Eden izmed največjih izzivov za alpske regije je odseljevanje prebivalcev, zlasti mladih. Primer tega je smučarsko letovišče Pradibosco v italijanskih Karnijskih Alpah, kjer zaradi pomanjkanja snega in priložnosti mladi zapuščajo gorska območja.

Margherita Mabel Costantini, 28-letna sodelavka projekta BeyondSnow, poudarja, da mladi sicer radi ostajajo v svoji domači regiji, vendar nimajo ustreznih delovnih mest ali perspektiv za prihodnost. BeyondSnow zato pomaga lokalnim prebivalcem pri iskanju in razvoju edinstvenih turističnih ponudb, ki bi lahko zagotovile trajnostno prihodnost.

“Vsaka skupnost ima potencial. Ključno je, da lokalni prebivalci sami razvijejo turistične dejavnosti, ki so skladne z njihovimi vrednotami,” pravi Corradini.

Digitalno orodje za trajnostno prihodnost

BeyondSnow bo kmalu predstavil digitalno orodje, ki bo omogočilo regijam, da ocenijo svojo odpornost na podnebne spremembe in razvijejo trajnostne strategije. To orodje bo brezplačno dostopno odločevalcem v alpskih regijah, z upanjem, da bo spodbudilo oblikovanje dolgoročno učinkovitih politik.

Evropski projekt, ki prejema skoraj dva milijona evrov iz kohezijske politike, je primer, kako se lahko skupnosti prilagodijo novim razmeram in hkrati ohranijo svojo edinstveno identiteto. Čeprav konec obdobja “belega zlata” pomeni konec ene ere, prinaša tudi priložnost za bolj trajnosten razvoj alpskih regij.

Portal24; Foto: Pixabay/AS Photography/fotografija je simbolna