Justin Trudeau odstopil s položaja kanadskega premierja
Justin Trudeau je odstopil s položaja kanadskega premierja, s čimer je zaključil devet let svojega vodenja Kanade kot vodja liberalne stranke. Njegov odstop je posledica vse večje krize v vladi, ki jo je zaznamoval šokanten odhod finančne ministrice Chrystie Freeland, ter nizkih volilnih ocen, ki so kazale na izgubo podpore v javnosti. Trudeau je obenem napovedal, da odstopa tudi kot vodja liberalne stranke, a bo še naprej opravljal dolžnosti premierja, dokler ne bo imenovan njegov naslednik.
V svojem govoru je Trudeau poudaril, da je njegova odločitev posledica notranjih bojev v stranki in nezmožnosti, da bi se v celoti posvetil vodenju države. Dejal je, da je “borec”, vendar je ob tem dodal: “Kanada si zasluži pravo izbiro na naslednjih volitvah, in to žal nisem jaz.”
Trudeaujeva odločitev za odstop prihaja po nemirnem obdobju v vladi. Freeland, ena izmed njegovih ključnih sodelavk, je odstopila zaradi nesoglasij glede strategij za soočanje z grožnjami novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Ta je napovedal stroge carine na kanadsko blago, kar bi lahko močno prizadelo kanadsko gospodarstvo.
Trudeau je v govoru zavrnil podrobno razpravljanje o razlogih za odhod Freeland, poroča Euronews. Priznal je, da so notranja nesoglasja vplivala na njegovo sposobnost učinkovitega vodenja države.
Padanje priljubljenosti in volilne obeti
Kanadska javnost je vse bolj izražala nezadovoljstvo s Trudeaujevim vodstvom, zlasti zaradi naraščajočih življenjskih stroškov. Nedavna anketa Ipsos je pokazala, da Trudeauja kot premierja podpira le še 26 odstotkov vprašanih, kar je precej zaostajalo za njegovim glavnim tekmecem iz konservativne stranke, Pierrom Poilievrom.
Več poslancev iz vrst liberalne stranke je pred njegovim odstopom že javno pozivalo k spremembam v vodstvu, saj so pričakovali, da bi stranka pod njegovim vodstvom lahko doživela hud poraz na prihajajočih volitvah. Te naj bi potekale pred oktobrom, a bi Trudeaujev odstop lahko sprožil pozive k predčasnim volitvam.
Dediščina in izzivi za naslednika
Trudeau, ki je na oblast prišel leta 2015 z obljubami o odprtem priseljevanju, boju proti podnebnim spremembam in davčnih reformah, je svojo zapuščino opisal kot pozitivno. Dejal je, da je Kanada danes boljša država kot takrat, ko je prevzel vodenje. Kljub temu pa je izrazil obžalovanje, da mu ni uspelo izvesti volilne reforme.
Njegov mandat so zaznamovali številni škandali, od odstopa pravosodne ministrice Jody Wilson-Raybould do kontroverznih fotografij iz njegove preteklosti. Kljub težavam je Trudeau ostal na oblasti devet let, s čimer je postal voditelj z najdaljšim stažem med članicami skupine G7.
Portal24; Foto: Pixabay