Julij 2024: Drugi najtoplejši mesec v zgodovini

Služba Evropske unije za podnebne spremembe Copernicus je sporočila, da je bil julij 2024 drugi najtoplejši julij in drugi najtoplejši mesec doslej. Povprečna svetovna temperatura je julija 2024 dosegla 16,91 stopinje Celzija, kar je le 0,04 stopinje manj od julija 2023, ki ostaja najbolj vroč mesec v zgodovini.

Samantha Burgess, namestnica direktorja službe za podnebne spremembe programa Copernicus, je pojasnila, da je niz rekordnih mesecev prekinjen le za malenkost. “Splošni kontekst se ni spremenil, naše podnebje se še naprej segreva,” je dejala Burgessova. “Uničevalni učinki podnebnih sprememb so se začeli precej pred letom 2023 in se bodo nadaljevali, dokler svetovne emisije toplogrednih plinov ne dosežejo neto nič.”

Vročina dosega rekordne vrednosti

Podatki Copernicusa kažejo, da je bila povprečna svetovna temperatura v obdobju od avgusta 2023 do julija 2024 za 1,64 stopinje Celzija višja od predindustrijskega povprečja. Dva najbolj vroča dneva doslej sta bila zabeležena 22. in 23. julija, ko so povprečne dnevne globalne temperature dosegle 17,16 in 17,15 stopinje Celzija.

Evropa je doživela izjemno vroč julij, s povprečno temperaturo, ki je za 1,49 stopinje Celzija presegla povprečno vrednost julija v obdobju od 1991 do 2020. To je bil drugi najtoplejši julij v zgodovini meritev za evropski kontinent. Temperature so bile nad južnim in vzhodnim delom Evrope večinoma nadpovprečne, medtem ko so bile nad severozahodno Evropo blizu ali celo pod povprečjem.

Podnebne spremembe ostajajo velik izziv

Služba Copernicus redno objavlja podatke o temperaturah zemeljskega površja, pokrovu morskega ledu in padavinah, pri čemer temeljijo na računalniško ustvarjenih analizah, ki vključujejo milijarde meritev s satelitov, ladij, letal in vremenskih postaj po vsem svetu.

Kljub rahlemu znižanju julijske temperature v primerjavi z letom 2023, so podnebni strokovnjaki enotni v oceni, da se podnebne spremembe nadaljujejo. Nujnost ukrepanja za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov in dosego neto nič emisij postaja vse bolj očitna. Samo tako lahko zmanjšamo uničujoče učinke podnebnih sprememb in upočasnimo segrevanje našega planeta.

Najnovejši podatkovni niz poudarja potrebo po trajnostnih rešitvah in globalnem sodelovanju za boj proti podnebnim spremembam. Evropska unija in druge svetovne sile so pozvane, da povečajo svoja prizadevanja za zmanjšanje emisij in prilagoditev na neizogibne spremembe, ki jih prinaša segrevanje podnebja.

[Vir: Index]; Portal24; Foto: Freepik