Jernej Vrtovec: Investicije v zdravstvu so prepočasne in preplačane (video)

Podražitve, zamude in dodatni aneksi so postali stalnica pri investicijah v slovensko zdravstvo pod aktualno vlado Roberta Goloba, pravi poslanec Nove Slovenije Jernej Vrtovec. Zaradi teh problemov je NSi pozvala k sklicu nujne seje Komisije za nadzor javnih financ (KNJF), da bi raziskali vzroke za te težave in pridobili potrebna pojasnila.

Jernej Vrtovec je poudaril, da se v zdravstvo vlaga vse več sredstev, vendar to ne prinaša večje dostopnosti za paciente. “Leta 2018 smo za zdravstvo namenili 3,8 milijarde evrov, danes je ta vsota že krepko prek 5 milijard. Čakalne vrste se niso skrajšale, storitve se niso izboljšale – tudi zato, ker vodenje investicij, nabav, javnih naročil poteka na ‘ustaljen’ način,” je, kot ej stranka zapisala na spletni strani pojasnil Vrtovec. Po njegovih besedah so javnost pretresla številna razkritja in nepravilnosti pri vodenju velikih infrastrukturnih projektov v zdravstvenem sistemu.

V ospredju so predvsem investicije v največjih bolnišnicah, kot so Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana, UKC Maribor ter Splošna bolnišnica Celje. Kljub načrtovanim rokom za zaključek projektov so dela še vedno v zaostanku, kar povzroča dodatne stroške.

Zahteve po natančnih pojasnilih

Nova Slovenija je na nujni seji KNJF zahtevala dokumentacijo in jasne časovne zaveze glede izvedbe projektov. “Od odgovornih zahtevamo natančna pojasnila, dokumentacijo in jasne časovne zaveze,” je poudaril Vrtovec. NSi bo predlagala, da KNJF k preiskavi nepravilnosti pozove Komisijo za preprečevanje korupcije in Računsko sodišče, da prednostno obravnavata zadeve, kjer obstaja sum oškodovanja javnih sredstev.

Poseben primer, ki ga izpostavlja Vrtovec, je zamuda pri nadgradnji onkološkega oddelka v UKC Maribor. Zaradi zapletov pri gradnji so bolniki z rakom prisiljeni prejemati zdravljenje v težkih pogojih, v prostoru, kjer potekajo gradbena dela, in kjer so izpostavljeni hrupu, prahu in prostorski stiski. “Zaradi zapletov pri gradnji bolnike z rakom zdravijo v nemogočih razmerah, sredi gradbišča, v hrupu in prahu ter prostorski stiski,” je opozoril Vrtovec. Dodal je, da je gradnja dodatno podražena za vsaj 700 tisoč evrov zaradi neodzivnosti pristojnih institucij.

Mariborska Infekcijska klinika – Projekt s podvojeno vrednostjo

Tudi investicija v mariborsko infekcijsko kliniko se sooča z resnimi težavami. Vrednost projekta je bila prvotno ocenjena na 54 milijonov evrov, vendar je narasla na 97 milijonov evrov. “Vrednost projekta se je povečala iz 54 milijonov evrov na 97 milijonov evrov,” je opozoril Vrtovec. Poudaril je, da želijo na seji KNJF raziskati razloge za zamude in več kot podvojeno ceno projekta.

Tudi prenova UKC Ljubljana ne poteka po načrtih. Energetska sanacija in revitalizacija glavne stavbe UKC, ocenjeni na približno 107 milijonov evrov, se že zamikata. Po napovedih nekdanjega ministra za zdravje dr. Bešiča Loredana bi morala biti glavna stavba prenovljena do konca leta 2025, a dela potekajo le na majhnem delu objekta. Zaradi zamud naraščajo tudi stroški, saj so potrebni dodatni aneksi. Pacienti so zaradi prenove razseljeni, prav tako pa se je ustavila gradnja novega povezovalnega tunela, ki bi moral izboljšati dostopnost znotraj UKC.

Poziv KPK in Računskemu sodišču k pregledu

Jernej Vrtovec in Nova Slovenija pozivata Komisijo za preprečevanje korupcije in Računsko sodišče, naj prednostno obravnavata primere, kjer obstaja možnost zlorabe javnih sredstev. Po zaključku seje KNJF so predlagali dva sklepa:

  1. KNJF poziva Ministrstvo za zdravje, naj nemudoma nadaljuje z načrtovanimi investicijami v zdravstvu.
  2. KNJF poziva Komisijo za preprečevanje korupcije in Računsko sodišče, da prednostno preiščeta sum oškodovanja javnih sredstev pri omenjenih projektih.

“Investicijski cikel se ne vodi smotrno in ne pravilno, prihaja do zamud,” je še povzel Vrtovec in dodal, da bo KNJF odgovornost za te težave naslovila na ministrico za zdravje ter na uradnike v uradu za investicije v zdravstvu, so še zapisali na spletni strani stranke NSi.

Portal24; Foto: NSi