Janša ob 36-letnici: Hišica iz kart razpada, pripravljeni smo na vodenje države

Slovenska demokratska stranka (SDS) je v Laškem obeležila 36 let svojega obstoja s slavnostno akademijo, na kateri je predsednik stranke Janez Janša izpostavil aktualne politične razmere v državi ter predstavil načrte za prihodnost. Po njegovih besedah se čas trenutne koalicije izteka, SDS pa je pripravljena prevzeti vodenje vlade v naslednjem mandatu.

Kot je poročal MMC RTV SLO, je Janša v svojem nagovoru opozoril na razmere v slovenski politiki, ki jih je označil za kaotične. Poudaril je, da se po njegovem mnenju čas aktualne koalicije izteka. “Zgodovina nas uči, da bližje kot je neki režim svojemu koncu, bolj je nor. Kdor v zadnjem času od blizu spremlja zasedanja delovnih teles in plenarne seje slovenskega parlamenta, lahko nazorno vidi, kje smo glede tega danes v Sloveniji,” je dejal Janša.

Ob tem je izpostavil tudi težave vladne koalicije, za katero meni, da se spopada z notranjimi spori in izgubo podpore v javnosti. Po njegovih besedah je stranka Gibanje Svoboda, ki je na zadnjih volitvah dosegla izjemen rezultat, zdaj v “prostem javnomnenjskem padu”. Po poročanju MMC RTV SLO je Janša napovedal, da tranzicijska levica na naslednjih volitvah ne bo več stavila na Gibanje Svoboda, temveč bo poskušala s podporo novim političnim obrazom.

Napoved boja proti določenim zakonom

Janša je v nagovoru opozoril tudi na določene zakone, ki jih nameravajo v SDS izpodbijati prek zakonodajnih referendumov. Med njimi je omenil zakon o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti. Kritično se je odzval na stanje v parlamentu in ocenil, da je trenutna koalicija presegla vse meje “zblojenosti”.

Po Janševih besedah se na levem političnem polu pojavlja vse več novih strank, ki naj bi imele cilj oslabiti SDS ali preprečiti vstop stranke Glas upokojencev Pavla Ruparja v državni zbor. Ob tem se je obregnil ob stranko svojega nekdanjega člana Anžeta Logarja in dejal, da ta ni več platforma sodelovanja, temveč “platforma za ohranjanje primata levice”.

MMC RTV SLO navaja, da je Janša izrazil dvom o tem, da bo trenutna koalicija mandat izpeljala do konca. Kot je dejal, bi lahko bila dilema glede predčasnih volitev povezana s kadrovanjem na ustavnem sodišču. Po njegovem mnenju ima aktualna sestava parlamenta še možnost imenovanja petih ustavnih sodnikov, kar bi lahko vplivalo na prihodnje reforme.

SDS pripravljen na prevzem oblasti

SDS se po besedah predsednika intenzivno pripravlja na naslednji vladni mandat. “SDS je tista politična sila, ki od samega začetka dokazuje, da je sposobna razumeti potrebe in priložnosti časa. Sila, ki sprejema izzive, je politična sila, ki ne izključuje, ampak povezuje. (…) Pred nami je čas velikih korakov,” je dejal Janša.

Izpostavil je, da ne bodo dovolj zgolj klasične reforme, temveč bo treba nekatere strukture postaviti na novo. Po poročanju MMC RTV SLO SDS načrtuje tudi dopolnitve ustavnega reda za zaščito svobode govora, volilne pravice, pravice do poštenega sojenja ter zaščito volilnega procesa pred tujimi vplivi. Poudaril je tudi pomen finančne samostojnosti občin in omejitev vpliva evropske birokracije na slovensko ustavno ureditev.

Janša je na akademiji zaključil, da SDS vstopa v obdobje svoje največje politične moči in da je stranka pripravljena na izzive prihodnosti, vključno z morebitnimi predčasnimi volitvami ter nadaljnjo politično polarizacijo v Sloveniji.

Portal24; Foto: Zajem zaslona