Iztekel se je 50-letni ameriško-savdski dogovor o trgovanju z nafto v dolarjih

V začetku junija se je iztekel 50-letni dogovor med ZDA in Savdsko Arabijo o trgovanju z nafto v dolarjih, poroča ameriški finančni novičarski portal Nasdaq. Dogovor, sklenjen 8. junija 1974, je bil odgovor na naftno krizo in opustitev zlatega standarda s strani ZDA. Savdska Arabija se je takrat zavezala, da bo nafto prodajala v dolarjih in presežke prihodkov vlagala v ameriške državne obveznice. V zameno so ZDA obljubile vojaško podporo in zaščito Savdski Arabiji, pišejo analitiki Nasdaqa.

Dogovor je koristil tako ZDA kot Savdski Arabiji

Posel je bil vzajemen in koristen za obe strani. ZDA so zagotovile stalen vir nafte in trg za svoj dolg, Savdska Arabija pa si je zagotovila gospodarsko in nacionalno varnost. Medtem ko so se ZDA prebile med vodilne svetovne proizvajalke nafte, predvsem zaradi razmaha proizvodnje iz skrilavca, se Savdska Arabija trudi zmanjšati odvisnost od nafte v domačem gospodarstvu ter razvija sektorje, kot sta turizem in promet.

Danes ima ameriški dolar status vodilne rezervne valute na svetu, z deležem v tujih rezervah, ki je v letu 2023 znašal 58,4 odstotka, kaže nedavno poročilo Evropske centralne banke (ECB).

Dolar izgublja na vrednosti, nafta rahlo cenejša

Na valutnih trgih se je vrednost ameriškega dolarja glede na košarico valut znižala. Indeks dolarja, ki meri vrednost ameriške valute glede na šest najpomembnejših svetovnih valut, je zjutraj dosegel približno 105,35 točke, kar je padec glede na včerajšnjih 105,52 točke.

Tečaj dolarja glede na japonsko valuto se je sicer zvišal, in sicer z včerajšnjih 157,35 na 157,65 jena. V primerjavi z evropsko valuto pa je dolar oslabel, saj je tečaj evra zjutraj znašal 1,0730 dolarja, kar je več kot včerajšnjih 1,0700 dolarja… več tukaj.

[Vir; Hina]; Portal24; Foto: Freepik