Izrael ukazuje enotam IDF, naj napredujejo globlje v Gazo
Izraelska vojska (IDF) je v četrtek dobila ukaz za nadaljevanje operacij globlje v Gazo, saj se konflikt s Hamasom po prekinitvi premirja v torek ponovno zaostruje. Skoraj 600 Palestincev je izgubilo življenje v zadnjih dneh, odkar je propadel krhki dogovor, ki je za kratek čas zaustavil nasilje, poroča Euronews. Izraelski obrambni minister Israel Katz je napovedal, da bodo enote Izraelskih obrambnih sil (IDF) zasedle več ozemlja in okrepile operacije, dokler Hamas ne izpusti preostalih talcev, ki jih še vedno drži v ujetništvu. “Bolj ko Hamas zavrača izpustitev ugrabljenih, več ozemlja bo izgubil,” je poudaril Katz in dodal, da se bo intenzivnost operacij na območju Gaze še povečala.
Po podatkih Izraela Hamas trenutno zadržuje 59 talcev, od katerih naj bi bilo najmanj 35 mrtvih. Hamas vztraja, da bo talce izpustil le pod pogojem trajnega premirja in popolnega umika izraelskih sil iz Gaze, kar je bilo delno dogovorjeno v sporazumu, doseženem po več kot letu dni posredovanja ZDA, Egipta in Katarja. A trenutna eskalacija kaže, da so pogajanja znova na mrtvi točki. IDF je v četrtek ponovno zavzel del strateškega koridorja Netzarim, ki Gazo deli na severni in južni del, ter začel napredovati proti mestoma Beit Lahiya na severu in Rafah na jugu. Severna Gaza, vključno z mestom Gaza, ostaja pod strogim vojaškim nadzorom in blokado.
Pravni in politični pretresi v Izraelu
Medtem ko se vojaške operacije širijo, se izraelski premier Benjamin Netanyahu sooča z notranjimi izzivi. Poskus odstaviti Ronena Bara, vodjo notranje varnostne službe Shin Bet, je naletel na oviro, saj je vrhovno sodišče začasno ustavilo njegovo razrešitev. Kabinet je sicer soglasno podprl Netanjahujevo odločitev, a sodišče je ukrep zamrznilo do 8. aprila, ko bodo zaslišani argumenti proti razrešitvi. Kritiki vidijo ta korak kot poskus premierja, da utrdi svojo oblast nad neodvisnimi institucijami. Generalni državni tožilec je že opozoril, da razrešitev nima pravne podlage.
Poročilo Shin Bet o napadu Hamasa 7. oktobra 2023, ki je sprožil sedanjo vojno, je razkrilo varnostne pomanjkljivosti, a hkrati nakazalo, da je politika Netanjahujeve vlade prispevala k ranljivosti države. Poleg tega naj bi premier nezadovoljstvo z Barom gojil tudi zaradi preiskave Shin Beta o povezavah njegovih sodelavcev s Katarjem. Na ulicah Izraela je več deset tisoč ljudi protestiralo v podporo Baru, kar še poglablja politično krizo.
Konflikt se je začel z napadom Hamasa na južni Izrael pred skoraj dvema letoma, ko je bilo ubitih okoli 1200 ljudi, 251 pa jih je bilo ugrabljenih. Večina talcev je bila pozneje izpuščena ali rešena, a vojna je pustila katastrofalne posledice. Po podatkih ministrstva za zdravje v Gazi je izraelska ofenziva doslej terjala skoraj 49.000 življenj, Izrael pa trdi, da je med njimi okoli 20.000 borcev Hamasa.
Portal24; Foto: Wikimedia/Fotograf enote tiskovnega predstavnika IDF