Izrael napovedal novo ofenzivo v Gazi
Izrael je v petek, 16. maja 2025, napovedal novo obsežno vojaško ofenzivo v Gazi, ki jo spremljajo intenzivni letalski napadi. Po podatkih lokalnih oblasti je v zadnjih 72 urah v Gazi umrlo več kot 300 ljudi, kar predstavlja enega najsmrtonosnejših tednov od zloma premirja marca letos.
Po poročanju agencije Associated Press (AP) so izraelski letalski napadi v petek v Gazi terjali najmanj 108 življenj, med drugim večinoma ženske in otroke. Napadi so se osredotočili na gosto naseljena območja, kot sta Beit Lahia na severu in Khan Younis na jugu.
V slednjem je bilo v nočnih napadih ubitih več deset ljudi, med drugim novinar Hasan Samour in 11 članov njegove družine, poroča Reuters. Izraelska vojska trdi, da so napadi usmerjeni proti ciljem, povezanim s Hamasom, vključno z infrastrukturnimi objekti in operativci, ki naj bi načrtovali napade. V četrtek so v Khan Younisu poročali o najmanj 50 smrtnih žrtvah, kar je po navedbah lokalnih bolnišnic najsmrtonosnejša serija napadov v mestu od marca.
Izraelski letalski napadi so uničili domove, šotore in druge objekte, kar je dodatno otežilo že tako kritične razmere. Gaza je od 2. marca pod popolno izraelsko blokado, ki preprečuje dostop humanitarne pomoči, vključno s hrano, gorivom in medicinskimi pripomočki.
Po podatkih Združenih narodov (ZN) pol milijona ljudi v Gazi grozi lakota, charity kitchens pa zapirajo svoja vrata zaradi pomanjkanja zalog.
Priprave na kopensko ofenzivo
Izraelska vojska je ob napovedi nove ofenzive začela zbirati tanke in druge sile ob meji z Gazo, kar nakazuje na bližajočo se kopensko operacijo. Po poročanju AP je izraelski varnostni kabinet v začetku maja soglasno potrdil načrt za zasedbo celotnega območja Gaze, kar vključuje premestitev prebivalstva na jug regije.
Izraelski uradniki pravijo, da je cilj ofenzive pritisk na Hamas, da izpusti preostale talce, ki jih drži od napada 7. oktobra 2023, in dokončna razgradnja organizacije.
V petek so izraelska letala nad severno Gazo odvrgla letake, ki so prebivalce pozivali k takojšnji evakuaciji zaradi razširitve vojaške operacije. Mnogi prebivalci, ki so že večkrat prisilno razseljeni, se upirajo novim ukazom.
Humanitarna kriza in mednarodni odzivi
Blokada, ki traja že deset tednov, je povzročila hudo pomanjkanje osnovnih dobrin. Po navedbah Reutersa so napadi v bližini bolnišnic pustili globoke kraterje in povzročili smrtne žrtve. Združeni narodi in humanitarne organizacije opozarjajo, da izraelske omejitve pomoči kršijo mednarodno pravo in bi lahko vodile v obtožbe o etničnem čiščenju.
Mednarodna skupnost ostaja razdeljena. Medtem ko ZDA izražajo zaskrbljenost nad humanitarnimi razmerami, so kritike izostrile po izjavah ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki je Gazo označil za potencialno “območje svobode”. Pogajanja v Dohi, ki jih vodijo arabski posredniki, še niso prinesla preboja, Hamas pa vztraja pri popolnem umiku Izraela iz Gaze kot pogoju za izpustitev talcev.
Ana Koren
Portal24; Foto: Wikimedia/Fotograf enote tiskovnega predstavnika IDF