Izrael izvedel napad na sirsko floto in strateška skladišča

Izraelske obrambne sile (IDF) so potrdile, da so izvedle več napadov na sirsko vojaško infrastrukturo, vključno s pomorsko floto. Ti napadi so del širše izraelske strategije za nevtralizacijo vojaških zmogljivosti v Siriji po padcu režima predsednika Bašarja al Asada, navaja BBC. Napadi so zajeli cilje po vsej državi, vključno z obsežnimi operacijami v pristaniščih Al-Bayda in Latakija. V omenjenih pristaniščih je bilo zasidranih 15 vojaških plovil.

V ponedeljek zvečer so izraelske ladje napadle cilje v pristaniščih Al-Bayda in Latakija. Videoposnetki, ki jih je preveril BBC, prikazujejo močne eksplozije v pristanišču v Latakiji. Tam je bila uničena večina plovil in del infrastrukture. Poleg tega so izraelska letala izvedla več kot 350 zračnih napadov po vsej Siriji. Ti so ciljali na ključne vojaške objekte, kot so letališča, skladišča orožja, raketni sistemi in proizvodni obrati za orožje.

Izraelski obrambni minister Israel Katz je dejal, da je bila operacija uspešna in da si Izrael prizadeva uničiti strateške zmogljivosti, ki bi lahko ogrožale varnost države. Dodal je, da so cilji vključevali tudi rakete morje-morje, da bi preprečili njihov padec v roke skrajnežev.

Premiki na Golanski planoti in demilitariziranem območju

IDF je potrdila, da so njene kopenske enote vstopile v demilitarizirano tamponsko območje med Sirijo in okupirano Golansko planoto. Tiskovni predstavnik IDF Nadav Shoshani je pojasnil, da so enote nameščene znotraj območja ločitve, kjer zagotavljajo začasne obrambne položaje. Poleg tega so bile objavljene fotografije vojakov, ki so prečkali mejo v spremstvu mirovnih enot Združenih narodov.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je poudaril, da so ti ukrepi namenjeni obrambi Izraela, dokler ne bo dosežen ustrezen dogovor z novo sirsko vlado. Prav tako je izrazil pripravljenost na miroljubne odnose z novimi oblastmi v Siriji, a opozoril, da Izrael ne bo dopuščal iranske prisotnosti v regiji.

Turško zunanje ministrstvo je obsodilo izraelski vstop v tamponsko območje, kar je označilo za “okupatorsko mentaliteto”. Opozorili so, da je to občutljivo obdobje za vzpostavitev miru in stabilnosti, ki si ju sirski narod želi že vrsto let. Tamponsko območje je bilo vzpostavljeno leta 1974 kot del izraelskega sporazuma o prekinitvi ognja s Sirijo po izraelski okupaciji Golanske planote. Kljub temu da je Izrael leta 1981 priključil to ozemlje, ta poteza ni bila mednarodno priznana, razen s strani ZDA leta 2019.

Posledice padca Asadovega režima

Izraelski napadi so sledili dogodkom v Damasku, kjer so sirski uporniški borci, vodeni s strani skupine Hajat Tahrir al Šam (HTS), zavzeli prestolnico in razglasili svobodno Sirijo. Nekdanji predsednik Asad je pobegnil iz države, domnevno v Rusijo. Njegov režim je bil na oblasti od leta 1971, ko je vodenje prevzel njegov oče.

Sirski observatorij za človekove pravice (SOHR) je sporočil, da so izraelski napadi povzročili uničenje skoraj vseh vojaških zmogljivosti v državi. Rami Abdul Rahman, ustanovitelj SOHR, je napade opisal kot popolno uničenje sirske vojske. Mednarodna skupnost, vključno z Združenimi narodi, je pozvala Sirijo, naj zagotovi varnost zalog kemičnega orožja, ki naj bi bile še vedno prisotne v državi.

Izraelski zunanji minister Gideon Saar je izjavil, da je cilj teh operacij zaščititi izraelske državljane in preprečiti uporabo strateškega orožja, kot so kemično orožje in rakete dolgega dosega, v rokah skrajnežev. Izrael ostaja odločen, da bo nadaljeval s takšnimi operacijami, dokler ne bo zagotovljena varnost regije.

Portal24; Foto: Pixabay/ArtTower/fotografija je simbolna