Izjemno odkritje: pritlikave galaksije v popolni poravnavi
Astronomi so odkrili izjemno redko skupino petih pritlikavih galaksij, ki so v skoraj popolni poravnavi in spominjajo na niz kozmičnih biserov na nebu. Ta galaktični niz, ki je oddaljen približno 117 milijonov svetlobnih let od Zemlje, ponuja edinstven vpogled v delovanje gravitacijskih sil in razvoj vesolja. Odkritje je plod podrobnih raziskav z uporabo podatkov Sloan Digital Sky Survey (SDSS) in drugih astronomskih opazovanj.
Skupina galaksij, označenih z D1 do D5, združuje značilnosti majhnih, plinom bogatih galaksij, ki aktivno tvorijo nove zvezde, navaja Space.com. Astronomi so ugotovili, da galaksije ritmično “plešejo” ena z drugo, medtem ko dve izmed njih sodelujeta v gravitacijskem “vlečenju vrvi,” kjer si trgata plin in zvezde. To vodi v nastanek vidnih “plimskih repov,” ki lahko sprožijo izbruhe nastajanja zvezd in spremenijo obliko galaksij.
“Te galaksije so majhne in šibke, a neverjetno bogate s plinom in aktivne pri oblikovanju zvezd,” je poudaril Cristiano G. Sabiu z Univerze v Seulu, ki je vodil raziskavo. Še bolj presenetljiva je njihova skoraj popolna poravnava na nebu, ki oblikuje izrazit niz ‘kozmičnih biserov’.
Značilnosti pritlikavih galaksij
Pritlikave galaksije, kot pove že njihovo ime, imajo majhno maso in nizko populacijo zvezd. V tej skupini je skupna masa galaksij ocenjena na približno 60,2 milijarde sončnih mas. Najmasivnejša galaksija, D2, ima maso, ki ustreza 275 milijonom sončnih mas, medtem ko je najmanjša, D4, težka le 14,7 milijona sončnih mas. Za primerjavo, masa Rimske ceste je ocenjena na približno 1,5 bilijona sončnih mas.
Pritlikave galaksije so običajno osamljene. Manj kot 5 odstotkov jih ima bližnje galaktične spremljevalce. Najti skupino petih pritlikavih galaksij, ki so tako tesno povezane, je izjemno redko – verjetnost za takšno ureditev je manjša od 0,004 odstotka.
Sinhronizirani kozmični ples
Eden najbolj fascinantnih vidikov te skupine je dejstvo, da imajo tri od galaksij (D1, D2 in D5) isto smer vrtenja. “To je kot sinhroniziran kozmični ples,” je dejal Sabiu. Ta značilnost bi lahko razkrila pomembne informacije o njihovem skupnem izvoru in vplivu okolja na njihovo gibanje.
Poleg tega njihovo aktivno sodelovanje v gravitacijskih interakcijah ustvarja redek vpogled v to, kako medsebojna privlačnost lahko vpliva na galaktični razvoj. “Takšne interakcije pogosto sprožijo oblikovanje novih zvezd in dolgoročno preoblikujejo galaksije,” je pojasnil Sabiu.
Odkritje teh galaksij izpodbija uveljavljeni model Lambda hladne temne snovi (LCDM), ki velja za temeljno teorijo kozmične evolucije. “Težko je razložiti nastanek tako majhnih, poravnanih skupin galaksij v izoliranih okoljih,” je dodal Sabiu. To odpira vprašanja o tem, ali gre za naključje ali globljo povezavo, povezano z njihovim nastankom in razvojem.
Raziskava je bila objavljena v novembrski izdaji revije The Astrophysical Journal Letters.
Portal24; Foto: Pexels/Pexels