Italija razširja uporabo albanskih centrov za deportirane migrante

Italijanska vlada je sprejela nov odlok, ki omogoča nastanitev migrantov v dveh centrih v Albaniji, tudi tistih, ki so prispeli v Italijo, a jim so jim prošnjo za azil zavrnili in so prejeli nalog za deportacijo. Poteza Italije tako razširja vlogo albanskih centrov, ki so bili prvotno namenjeni obdelavi migrantov, rešenih v mednarodnih vodah, zdaj pa bodo vključevali tudi središča za repatriacijo.

Albanski centri so od njihovega odprtja oktobra ostali v veliki meri nedejavni zaradi pravnih zapletov in ostrega nasprotovanja organizacij za človekove pravice. Kritiki menijo, da takšna politika krši mednarodne standarde in ogroža pravice migrantov, navaja Euronews. Kljub temu italijanska vlada pod vodstvom premierke Giorgie Meloni nadaljuje s projektom, ki je v petih letih zahteval skoraj 800 milijonov evrov vlaganj.

Prvi poskusi uporabe centrov niso bili uspešni. Migranti, ki so bili tja premeščeni oktobra, novembra in januarja, so bili po odločitvah italijanskih sodišč hitro vrnjeni nazaj v Italijo. Sodišča so namreč zavrnila potrjevanje pridržanja migrantov v Albaniji, ki ni članica EU. Novi odlok, ki ga je predstavil notranji minister Matteo Piantedosi, sicer ne spreminja bistva sporazuma z Albanijo, vendar širi njegove zmogljivosti.

“Odlok omogoča premestitev migrantov iz Italije v že obstoječi center Gjader, kar bo omogočilo njegovo takojšnjo aktivacijo,” je na tiskovni konferenci poudaril Piantedosi.

Evropski pritisk na vračanje migrantov

Italijanska poteza sovpada s predlogom Evropske komisije, ki je marca predstavila naItalijanska poteza sovpada s predlogom Evropske komisije, ki je marca predstavila načrt za vzpostavitev “vozlišč za vračanje” zavrnjenih prosilcev za azil v tretjih državah. Trenutno je dejansko odstranjenih le 20 odstotkov oseb z odredbo o izgonu iz EU, zato Evropska komisija predlaga sistem, ki bi omogočal izvrševanje odločb o deportaciji v vseh 27 državah članicah.

Italijanska vlada čaka tudi na razsodbo Evropskega sodišča, ki bi lahko to poletje omogočila nemoteno delovanje albanskih centrov v skladu z originalnim načrtom. Poleg ukrepov na področju migracij je italijanska vlada sprejela tudi spremembe zakonodaje o pridobivanju državljanstva. Po novem bodo italijanski potomci, rojeni v tujini, avtomatično dobili državljanstvo le še do druge generacije, in sicer le v primeru, da je bil vsaj eden od njihovih staršev ali starih staršev rojen v Italiji.

Zunanji minister Antonio Tajani je pojasnil, da bo številnim potomcem italijanskih izseljencev še vedno omogočeno pridobivanje državljanstva, vendar bodo uvedene omejitve, da se prepreči zlorabe in “komercializacija” italijanskih potnih listov. Po podatkih se je število italijanskih državljanov v tujini med letoma 2014 in 2024 povečalo za 40 odstotkov, kar predstavlja dodatni izziv za državo.

Portal24; Foto: Pixabay/MLbay