Hitra moda: Evropa tone v tekstilnih odpadkih

Evropejci še nikoli niso kupovali toliko oblačil prek spleta kot danes, kar povzroča vse večje okoljske težave, v svojem najnovejšem poročilu opozarja Evropska agencija za okolje (EEA). Poceni oblačila in udobje spletnih trgovin spodbujajo naraščajoč apetit po hitri modi, ki pa pušča za sabo ogromne količine tekstilnih odpadkov, piše Politico. Leta 2022 so državljani EU v povprečju kupili 19 kilogramov novih oblačil, čevljev in drugih tekstilnih izdelkov, kar je več kot 17 kilogramov iz leta 2019. Ob tem so letno zavrgli kar 16 kilogramov oblačil, kar je ustvarilo približno 7 milijonov ton tekstilnih odpadkov – dovolj, da bi vsaka oseba v EU vsako leto napolnila velik kovček.

Poročilo poudarja, da kar 85 odstotkov zavrženih oblačil konča na odlagališčih ali v sežigalnicah, namesto da bi jih ponovno uporabili ali reciklirali. Da bi to preprečili, bodo morale države EU do januarja vzpostaviti sisteme za ločeno zbiranje tekstilnih odpadkov. Poleg tega institucije EU pripravljajo nova pravila, ki bodo modne znamke obvezala k plačilu pristojbin za predelavo svojih izdelkov, ko ti postanejo odpadki. Cilj je spodbuditi proizvajalce k ustvarjanju trajnejših in bolj vzdržljivih oblačil, saj EU stremi k temu, da bi bili do leta 2030 vsi tekstilni izdelki na trgu trajni, popravljivi in primerni za recikliranje.

Vpliv spletnih tržnic in družbenih medijev

Spletne tržnice in družbeni mediji imajo ključno vlogo pri širjenju hitre mode, saj trgovcem omogočajo, da potrošnikom nenehno ponujajo nove sloge po izjemno nizkih cenah. Brez možnosti preizkusa oblačil pred nakupom pogosto kupci naročijo več velikosti istega izdelka, neustrezne pa vrnejo, preprodajo ali zavržejo.

Poročilo razkriva, da do 44 odstotkov vrnjenih izdelkov nikoli ne najde novega kupca in jih uničijo. Tekstilna industrija tako ostaja peta največja porabnica virov med kategorijami, ki jih uporabljajo evropska gospodinjstva, takoj za hrano, energijo in zdravstvenimi izdelki. Za proizvodnjo tekstila, ki ga porabijo gospodinjstva v EU, je bilo leta 2022 porabljenih 234 milijonov ton surovin, kot sta gorivo in bombaž. Kljub temu je to manj kot leta 2010, kar nakazuje, da posamezen kos oblačila danes zahteva manj virov, a jih zaradi povečane potrošnje še vedno porabimo preveč.

Portal24; Foto: Pixabay/HutchRock