Hamas odpovedal sodelovanje v pogajanjih o premirju v Gazi

Palestinska teroristična skupina Hamas je sporočila, da ne bo sodelovala v prihajajočem krogu pogajanj o premirju v Gazi, ki je bil predviden za četrtek v katarski prestolnici Dohi. Ta odločitev je prišla v času, ko so mednarodni posredniki, vključno z Združenimi državami Amerike, nadaljevali z intenzivnimi prizadevanji za dosego premirja med Hamasom in Izraelom. Uradnik, ki je seznanjen s pogajanji, je vseeno izrazil pričakovanje, da se bodo posredniki kasneje posvetovali s Hamasom, kar nakazuje na možnost nadaljnjih pogovorov.

Ameriški pritiski za nadaljevanje pogajanj

Združene države so v sporočilu za javnost izrazile pričakovanje, da se bodo posredni pogovori v četrtek v Dohi nadaljevali, kot je bilo načrtovano. Ameriški uradniki so poudarili, da je dogovor o prekinitvi ognja še vedno možen, vendar so hkrati opozorili, da je nujno potreben napredek, da bi se preprečila širša vojna v regiji. Tuji mediji so sicer poročali, da je ameriški državni sekretar Antony Blinken preložil načrtovano potovanje na Bližnji vzhod, ki bi se moralo začeti v torek, kar kaže na zapletenost trenutnih razmer.

Medtem so trije visoki iranski uradniki sporočili, da bi le dogovor o prekinitvi ognja v Gazi Iran odvrnil od neposrednega maščevanja Izraelu zaradi nedavnega atentata na voditelja Hamasa, Ismaila Haniyeha, ki se je zgodil na iranskih tleh prejšnji mesec. Izrael je kljub temu napovedal, da bo poslal svojo pogajalsko skupino na načrtovani datum, 15. avgusta, da bi dokončali podrobnosti izvajanja okvirnega sporazuma. V izraelski delegaciji bodo sodelovali ključni varnostni uradniki, kar kaže na resnost izraelskih prizadevanj za dosego dogovora.

Skepticizem Hamasa in možnosti za pogajanja

Hamas je izrazil dvome glede možnosti, da bi pogovori prinesli prave rezultate. Skupina je za zastoj v pogajanjih okrivila Izrael, medtem ko je izraelski premier Benjamin Netanjahu kot glavno oviro za sklenitev dogovora označil vodjo Hamasa Yahyo Sinwarja. Visoki uradnik Hamasa Sami Abu Zuhri je v izjavi za Reuters opozoril, da nova pogajanja omogočajo Izraelu, da uvede nove pogoje in izkoristi dolgotrajne pogovore za nadaljnje nasilje.

Kljub odsotnosti Hamasa na pogovorih pa obstaja možnost za napredek, saj ima skupina odprte kanale z Egiptom in Katarjem, njihov glavni pogajalec Khalil al-Hayya pa se nahaja v Dohi. Hamas je že izrazil pripravljenost za nadaljevanje razprav o predlogu, ki temelji na resoluciji Varnostnega sveta ZN in Bidnovem govoru. Vendar pa skupina pričakuje resen odgovor Izraela, preden se odloči za nadaljnje pogovore.

Napetosti v Libanonu in izraelski odgovor

Medtem se Amos Hochstein, višji svetovalec ameriškega predsednika Joeja Bidna, nahaja v Libanonu, kjer si prizadeva preprečiti ločeno stopnjevanje napetosti med Hezbolahom, ki ga podpira Iran, in Izraelom. Hochstein je med obiskom opozoril, da nobena stran nima več tehtnih izgovorov za nadaljnjo zamudo pri doseganju dogovora.

V Gazi so medtem izraelske sile okrepile napade na domove in položaje Hamasa, kar je sprožilo povračilne napade oboroženih kril Hamasa in Islamskega džihada. Ti napadi so dodatno zaostrili razmere na terenu, kjer se Hamas spopada tudi z izraelskimi silami na Zahodnem bregu.

Cilj trenutnih prizadevanj za dogovor o prekinitvi ognja je zagotoviti izpustitev izraelskih talcev v zameno za Palestince, zaprte v Izraelu. Vendar pa ostajajo obe strani razdeljeni glede zaporedja in drugih ključnih vprašanj, vključno z nadzorom nad mejnim pasom med Gazo in Egiptom ter svobodnim gibanjem prebivalcev Gaze.

[Vir: Euractiv]; Portal24; Foto: Zajem zaslona