Hamas in Fatah sklenila sporazum o koncu sovražnosti in oblikovanju vlade narodne enotnosti

Hamas in Fatah, dve rivalski palestinski frakciji, sta se po nedavnih pogovorih na Kitajskem strinjali, da končata dolgoletno sovraštvo. Skupini si bosta zdaj prizadevali za oblikovanje vlade narodne enotnosti. Kitajski državni mediji so v torek poročali, da je bila dosežena pomembna prelomnica v prizadevanjih za palestinsko enotnost.

23. julija je v Pekingu potekala zaključna slovesnost spravnega dialoga med palestinskimi frakcijami. Predstavniki teh frakcij so podpisali “Pekinško deklaracijo”, ki poziva k odpravi delitev in krepitvi palestinske enotnosti. Dogodek je potekal v sklopu “medpalestinskega spravnega dialoga”, ki se je začel v nedeljo.

Dolgoletno sovraštvo med Hamasom in Fatahom

Sovraštvo med Hamasom in Fatahom izvira iz krvave državljanske vojne v letih 2006–2007 na območju Gaze. Fatah, palestinska politična stranka, je takrat vladala tako Zahodnemu bregu kot Gazi, a je bila iz slednje izgnana po zmagi Hamasa na volitvah leta 2006. Od takrat Hamas vlada Gazi in je trenutno vpleten v brutalno vojno z Izraelom, ki je izbruhnila po terorističnih napadih Hamasa 7. oktobra, v katerih je umrlo 1200 ljudi v Izraelu, 253 pa je bilo vzetih za talce.

Po podatkih zdravstvenih oblasti v Gazi je v izraelskih povračilnih napadih umrlo skoraj 39.000 Palestincev. Hussam Badran, visoki uradnik Hamasa, je dejal, da je ta izjava pomembna sredi izraelske vojne v Gazi in je pozitiven korak k doseganju palestinske enotnosti.

Fatah in njegovo vodstvo

Fatah vodi Mahmud Abas, predsednik palestinskih oblasti (PA), ki vladajo Zahodnemu bregu, palestinskemu ozemlju, ki ga zaseda Izrael. Kitajski državni mediji so sporazum pozdravili kot zgodovinski trenutek za osvoboditev Palestine. Kitajski zunanji minister Wang Yi je dejal, da je to pomemben korak v mednarodni diplomaciji Kitajske.

Kljub temu številni opazovalci opozarjajo, da to ni prvi poskus sprave med Hamasom in Fatahom. Od leta 2006 sta podpisala več spravnih sporazumov v Alžiru, Kairu, Dohi, Meki in Sani, a nobeden ni bil trajen. Gregg Carlstrom, avtor knjige “Kako dolgo bo Izrael preživel? Grožnja od znotraj,” je opozoril, da je še prezgodaj za optimizem glede uspeha tega sporazuma.

Kitajska kot nova diplomatska sila

Kitajska si vse bolj prizadeva za širitev svoje vloge v mednarodni diplomaciji. Marca 2023 je dosegla zgodovinski sporazum o normalizaciji odnosov med Iranom in Savdsko Arabijo, kar kaže na njene ambicije na svetovnem diplomatskem prizorišču.

Medtem ko so podpisniki sporazuma izrazili zavezanost oblikovanju začasne vlade enotnosti, ki bi bila ustanovljena s podporo Kitajske, ostaja vprašanje, ali bo tokratni dogovor uspešen. Taufiq Rahim, vodja svetovalne organizacije 2040 Advisory, je opozoril, da je ključni izziv izvedba sporazuma, saj številne negotovosti in prihodnje volitve v ZDA lahko hitro razveljavijo doseženi dogovor.

[Vir: CNBC]; Porta24; Foto: