Grožnja napada v šolah: Policija reagirala prepozno in nepravilno

2. aprila je slovenska Policija prejela informacijo o grožnji napada na šole, ki se je pojavila na enem od javno dostopnih medijev. Dogodek je sledil streljanju na finski osnovni šoli in povzročil strah pred podobnim incidentom v Sloveniji. Kljub resnosti grožnje je izredni nadzor notranjega ministrstva razkril, da je bila reakcija policije prepozna in nepravilna.

Generalni direktor direktorata za policijo in druge varnostne naloge, Darijo Levačić, je na novinarski konferenci predstavil ugotovitve nadzora, ki so pokazale več nepravilnosti pri ravnanju policije. Policija ni pravilno evidentirala informacije o grožnji in ni ustrezno ukrepala ob prvi prijavi. Prve aktivnosti za ugotovitev avtorja spornega zapisa so bile izvedene šele sedem dni po prejeti informaciji. Razlogi za sum kaznivega dejanja so bili ugotovljeni šele 11. aprila, kar je povzročilo dodatno zamudo.

Nadzor je pokazal tudi, da vodja oddelka za terorizem in ekstremno nasilje ni vnesel informacije o grožnji v informacijski sistem policije, kar je kršitev internih aktov. Obstajajo nasprotujoče si izjave o tem, ali je vodja ustrezno obvestil nadrejene, vendar je jasno, da vodstvo kriminalistične policije ni bilo seznanjeno z informacijo že 2. aprila.

Neresničen podatek

Poleg tega je bilo ugotovljeno, da je vodja v uradni zaznamek zapisal neresničen podatek. Dokument je bil označen s stopnjo tajnosti interno, zato podrobnosti niso bile razkrite. Minister za notranje zadeve je policiji že izdal usmeritve in obvezna navodila za odpravo nepravilnosti. Policija mora o uresničevanju teh ukrepov poročati najkasneje do 2. novembra.

Usmeritve in navodila določajo, da mora generalni direktor policije zagotoviti dosledno spoštovanje internih aktov pri evidentiranju operativnih informacij. Ob zaznavi groženj zoper življenje in telo mora policija takoj izvesti ustrezne aktivnosti. V obravnavanem primeru se je policijska dejavnost začela šele 9. aprila, ko je informacijo prejela policijska postaja Ljubljana Bežigrad.

Potreba po strokovnem in koordiniranem opravljanju nalog

Poudarjena je tudi potreba po strokovnem in koordiniranem opravljanju predpisanih nalog znotraj Sektorja za organizirano kriminaliteto uprave kriminalistične policije. Ključna je zagotovitev prenos informacij med hierarhično nadrejenimi in podrejenimi enotami ter obveščanje javnosti z resničnimi in celovitimi informacijami. V obravnavanem primeru so bile informacije, podane v medijih, neresnične in necelovite.

Treba bo spremeniti tudi dogovor med obveščevalno-varnostno službo ministrstva za obrambo, Slovensko obveščevalno-varnostno agencijo in policijo, saj so bile odkrite sporne prakse, ki niso sledile veljavnemu protokolu. Ministrstvo za notranje zadeve je skupaj s policijo oblikovalo rešitve glede obveščanja pristojnih institucij. V sodelovanju z ministrstvom za vzgojo in izobraževanje so izdelali protokol o obveščanju v takšnih primerih, ki je v veljavi od 14. junija.

Izredni nadzor je razkril pomanjkljivosti v delovanju policije, ki jih je treba nujnoodpraviti za boljšo pripravljenost in učinkovitejše ukrepanje ob morebitnih prihodnjih grožnjah.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Policija