Gospodarsko razpoloženje v Nemčiji in evroobmočju avgusta izrazito upadlo

Gospodarsko razpoloženje v Nemčiji in evrskem območju je avgusta 2024 doživelo izrazit padec, kar odraža naraščajoče gospodarske težave in globalno negotovost, ki se odražajo tudi v evropskem gospodarstvu. Po najnovejših podatkih ZEW, ključnega kazalnika, ki meri pričakovanja finančnih strokovnjakov glede gospodarskega razvoja, se je vrednost tega indeksa za Nemčijo znižala z 41,8 točke v juliju na zgolj 19,2 točke v avgustu. Ta oster padec presega pričakovanja trga, ki so predvidevala zmernejše znižanje na 32 točk, ter predstavlja najpomembnejše mesečno poslabšanje od julija 2022.

Padec gospodarskega razpoloženja v Nemčiji pa ni edini pokazatelj slabšanja gospodarske klime v Evropi. Širše gospodarsko razpoloženje v evroobmočju se je prav tako izrazito poslabšalo, saj je ustrezni indeks ZEW za evroobmočje padel s 43,7 na 17,9 točke. Ta vrednost ni le najnižja od februarja letos, temveč je tudi precej pod pričakovanji, ki so predvidevala 35,4 točke. Zmanjšanje za 25,8 točke označuje najresnejše mesečno poslabšanje gospodarske morale v evroobmočju od aprila 2020, ko je pandemija COVID-19 močno pretresla globalno gospodarstvo.

Upočasnitev svetovne trgovine

Eden od glavnih razlogov za poslabšanje gospodarskega razpoloženja v Nemčiji in širše v evroobmočju je upočasnitev svetovne trgovine, ki negativno vpliva na nemško izvozno usmerjeno gospodarstvo. Šibkost povpraševanja na ključnih trgih, kot je Kitajska, še dodatno poglablja težave. Nemčija kot največje gospodarstvo v Evropi ima pomembno vlogo v evroobmočju, zato se njeni gospodarski izzivi hitro prenesejo tudi na druge evropske države.

Predsednik ZEW, profesor Achim Wambach, dr., je poudaril, da se gospodarski obeti za Nemčijo vse bolj slabšajo, pri čemer je trenutni upad gospodarskih pričakovanj največji v zadnjih dveh letih. K temu prispeva tudi stalna negotovost, ki jo spodbujajo različni dejavniki, kot so dvoumna denarna politika, razočarajoči poslovni podatki iz ZDA in stopnjevanje napetosti na Bližnjem vzhodu. Vse to je ustvarilo negotovo gospodarsko okolje, ki se je izrazilo tudi v pretresih na mednarodnih borzah.

Medtem ko je gospodarsko razpoloženje v Nemčiji in evroobmočju padalo, se je ocena trenutnega gospodarskega položaja v Nemčiji prav tako poslabšala, z zmanjšanjem kazalnika za 8,4 točke na minus 77,3 točke. Po drugi strani pa je ocena stanja v evroobmočju pokazala rahlo izboljšanje, saj se je kazalnik dvignil za 3,7 točke na minus 32,4 točke. Kljub temu pa splošna slika ostaja zaskrbljujoča, saj gospodarski obeti ostajajo šibki.

Zaskrbljenost glede oslabitve potrošniškega povpraševanja

Slabitev gospodarskega razpoloženja v Nemčiji in evroobmočju se odraža tudi v različnih sektorjih. Najbolj prizadeti so gospodarsko občutljivi sektorji, kot sta trgovina na drobno in potrošniško blago, ki sta doživela padec za 24,2 točke. To odraža zaskrbljenost glede oslabitve potrošniškega povpraševanja ob visoki inflaciji in naraščajočih obrestnih merah. Elektronski sektor je prav tako doživel izrazit padec za 18,1 točke, medtem ko sta sektorja kemikalij in farmacije padla za 17,2 točke. Edini sektor, ki je pokazal rahlo izboljšanje, so bile komunalne storitve, ki so se povečale za 0,7 točke.

Kljub izrazitemu poslabšanju gospodarskega razpoloženja so bili odzivi finančnih trgov relativno tihi. Evro je po objavi podatkov ZEW ostal stabilen pri 1,0920 USD. Indeks Euro STOXX 50 je pokazal odpornost in se je med sejo dvignil za 0,3 odstotka. Najbolj uspešna podjetja znotraj indeksa so bila Siemens AG, Sanofi in Enel Spa, ki so zabeležila rast za 1,5 odstotka, 1,2 odstotka oziroma 1,1 odstotka.

Med glavnimi državnimi indeksi je bil španski IBEX 35 najbolj uspešen, saj se je zvišal za 0,5 odstotka, medtem ko je francoski CAC 40 ostal nespremenjen. V Nemčiji je Siemens Energy AG zabeležil največjo rast, in sicer za 2,6 odstotka, medtem ko je Sartorius AG, ponudnik farmacevtske in laboratorijske opreme, doživel padec za 3,7 odstotka. V Franciji so luksuzne znamke, kot so LVMH, Kering in Hermes, zabeležile rahel upad, kar odraža zaskrbljenost zaradi upočasnitve povpraševanja na ključnih trgih.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay