Globalni trgi v vzponu: Optimizem glede znižanja obrestnih mer spodbuja rast

Svetovni delniški trgi so ta teden dosegli pozitivne rezultate, saj so se vlagatelji opogumili ob naraščajočem optimizmu glede morebitnega znižanja obrestnih mer. Po začetnih težavah v avgustu se je razpoloženje glede tveganja izboljšalo, saj so najnovejši gospodarski podatki, zlasti iz Združenega kraljestva in Združenih držav Amerike, sprožili pozitivne obete. Ta val optimizma je bil še posebej izrazit v tehnološkem sektorju, kjer so delnice po začetnih padcih doživele izrazit odboj.

Evropa: Široka rast, ki jo vodijo tehnološke delnice

V Evropi so glavni delniški indeksi ta teden občutno pridobili. Euro Stoxx 600 je v zadnjih petih trgovalnih dneh zrasel za 2,47 odstotka, medtem ko so ostali ključni indeksi, kot so francoski CAC 40, nemški DAX in britanski FTSE 100, zabeležili rast med 2,11 in 2,60 odstotka. Vsi sektorji v okviru indeksa Euro Stoxx 600 so teden končali v pozitivnem območju, pri čemer sta izstopala tehnološki in zdravstveni sektor z rastjo več kot 3,75 odstotka.

Kljub splošni rasti so osnovni materiali, zlasti delnice rudarstva, zaostajali, vendar so se še vedno podražili za skoraj 1 odstotek. Med posameznimi delnicami so velike družbe z visoko kapitalizacijo beležile izjemne donose. Danski farmacevtski velikan Novo Nordisk je poskočil za 11,5 odstotka, medtem ko so delnice luksuzne blagovne znamke LVMH zrasle za 4,54 odstotka, nizozemsko podjetje za proizvodnjo polprevodnikov ASML pa je zabeležilo 7-odstotno rast.

Medtem so nekateri manj uspešni primeri, kot je Rio Tinto, doživeli padec za 2,74 odstotka, kar je posledica še vedno šibkega kitajskega nepremičninskega trga in padca cen železove rude.

Posebej odmevna je bila tudi novica, da je švicarski bančni velikan UBS v drugem četrtletju zabeležil dobiček, ki je presegel pričakovanja. Glavni razlog za to je bila pospešena rast prihodkov iz upravljanja premoženja, predvsem zaradi nedavnega prevzema Credit Suisse. Delnice UBS so po objavi rezultatov v sredo poskočile za 5,9 odstotka in so na tedenski ravni zabeležile 7,3-odstotno rast.

Gospodarstvo na makroekonomski ravni

Na makroekonomski ravni je gospodarstvo evroobmočja v drugem četrtletju zraslo za 0,3 odstotka, kar je skladno s prvo oceno Eurostata. Pozitivno rast so v tem obdobju zabeležile Francija, Španija, Belgija in Italija. Francija bi lahko v tretjem četrtletju doživela dodatno gospodarsko spodbudo zaradi prihajajočih olimpijskih iger v Parizu. Nasprotno pa je največje evropsko gospodarstvo, Nemčija, presenetljivo zabeležilo zmanjšanje bruto domačega proizvoda (BDP) za 0,1 odstotka, kar je znatno poslabšanje glede na rast v prejšnjem četrtletju.

V Združenem kraljestvu je gospodarstvo v drugem četrtletju doseglo 0,6-odstotno rast, kar je nekoliko nižje od 0,7-odstotne rasti v prvem četrtletju, vendar še vedno predstavlja pozitiven zagon. Julijska inflacija je znašala 2,2 odstotka, kar je nižje od pričakovanih 2,3 odstotka, kar je okrepilo pričakovanja, da bi lahko Bank of England v prihodnje znižala obrestne mere.

Wall Street: Močna rast tehnoloških delnic

Tudi ameriški delniški trgi so ta teden doživeli močan odboj. Strahovi pred recesijo so se zmanjšali, saj so gospodarski podatki pokazali, da ameriško gospodarstvo ostaja odporno. Industrijsko povprečje Dow Jones je v zadnjih petih trgovalnih dneh pridobilo 2,7 odstotka, medtem ko je S&P 500 narasel za 3,72 odstotka. Nasdaq Composite je zabeležil impresivno rast za 5,07 odstotka, kar je posledica močnega povpraševanja po tehnoloških delnicah, predvsem tistih, povezanih z umetno inteligenco.

Tehnološki sektor je bil tudi na Wall Streetu vodilni, saj je zrasel za 7,37 odstotka, sledila mu je potrošniška diskrecija s 4,8-odstotno rastjo. Kljub splošni rasti so sektorji, občutljivi na obrestne mere, kot sta nepremičnine in javne storitve, nekoliko zaostajali in zabeležili manjše rasti, 0,87 odstotka oziroma 0,81 odstotka.

Med velikimi tehnološkimi podjetji, znanimi kot Magnificent Seven, je izstopala Nvidia, ki je v zadnjem tednu pridobila kar 17 odstotkov. Celoten sektor polprevodnikov je bil ta teden najboljši na Wall Streetu, saj so vlagatelji nadaljevali s povečanimi vlaganji v delnice proizvajalcev čipov, povezanih z umetno inteligenco.

Azija Pacifik: Trgi sledijo svetovnemu trendu

Azijski trgi so sledili svetovnemu trendu in so ves teden ostali v pozitivnem območju. Japonski Nikkei 225 je zrasel za 8 odstotkov, kar je nadaljevanje strmega odboja po začetnem padcu v avgustu. Novozelandski delniški trg je pridobil več kot 4 odstotke, potem ko je centralna banka nepričakovano znižala obrestno mero za 0,25 odstotka. Tudi avstralski trg je zabeležil več kot 2-odstotno rast v primerjavi s prejšnjim tednom. Kitajski indeks Hang Seng je v petdnevnem obdobju trgovanja zrasel za 1,8 odstotka, kar kaže na zmerno okrevanje, ki sledi svetovnemu optimizmu.

Globalni trgi so ta teden prikazali močne znake okrevanja, ki temeljijo na optimističnih pričakovanjih glede prihodnjih gibanj obrestnih mer, kar je sprožilo val kupovanja po padcih in s tem vzpostavilo pozitiven zagon, ki se je razširil po večini svetovnih trgov.

[Vir: Euronews]; Portal24; foto: Freepik