Francoskemu znanstveniku zaradi kritik Trumpa zavrnili vstop v ZDA
Francoski znanstvenik, ki je potoval na konferenco v Houston, se je znašel v središču mednarodnega incidenta, ko so mu ameriške imigracijske oblasti zavrnile vstop v Združene države. Razlog? Sporočila na njegovem telefonu, v katerih je izražal kritiko do politike nekdanjega predsednika Donalda Trumpa. Incident, ki se je zgodil 9. marca, je sprožil ostre odzive v Franciji, kjer ga vidijo kot napad na svobodo mnenja in akademsko svobodo. Francoski minister za visoko šolstvo in raziskave Philippe Baptiste je v izjavi za agencijo France-Presse obsodil odločitev ameriških oblasti in poudaril, da je znanstvenik zgolj izrazil osebno mnenje o raziskovalni politiki Trumpove administracije v pogovorih s kolegi in prijatelji.
Znanstvenik, ki je deloval pod okriljem francoskega Nacionalnega centra za znanstvene raziskave (CNRS), je bil po pregledu telefona na letališču obtožen pošiljanja “sovražnih in zarotniških sporočil”, sklicujoč se na diplomatski vir navaja The Guardian. Ameriške oblasti so ga celo obvestile o preiskavi FBI, a so kasneje obtožbe opustile in ga izgnali iz države. Ameriško ministrstvo za domovinsko varnost se na prošnje za komentar še ni odzvalo, kar odpira dodatna vprašanja o ozadju primera.
Francija vabi ameriške raziskovalce
Dogodek je še dodatno zaostril odnose med Francijo in ZDA na področju znanosti. Minister Baptiste, ki že dlje časa kritizira Trumpovo administracijo in Elona Muska zaradi rezov v proračunih za raziskave, je izkoristil priložnost za promocijo Francije kot zatočišča za znanstvenike. Istega dne, ko je bil znanstveniku zavrnjen vstop, je objavil pismo, v katerem je ameriške raziskovalce povabil, naj se preselijo v Francijo. “Številni ugledni raziskovalci se sprašujejo o svoji prihodnosti v ZDA. Radi bi jih sprejeli med nami,” je zapisal. Že naslednji dan je na virtualnem srečanju pozdravil raziskovalca z Univerze v Marylandu, ki se je odločil za selitev na Univerzo Aix-Marseille.
Baptiste je v televizijskem nastopu 12. marca še ostreje kritiziral ameriško politiko do znanosti, kjer je dejal, da se raziskave na področju zdravja, podnebja in umetne inteligence v ZDA “zavirajo z motorno žago”. Obregnil se je tudi ob Muska in njegove izjave o zaprtju Mednarodne vesoljske postaje leta 2027, pri čemer je vprašal, kdo Musk sploh je – šef SpaceXa ali vodja javne uprave. Čeprav ni znano, katere konference naj bi se znanstvenik udeležil, je v tem obdobju blizu Houstona potekala 56. konferenca o lunarni in planetarni znanosti.
Portal24; Foto: Pexels