Francoska podjetja, vključno z avtomobilskim velikanom Renault, načrtujejo vzpostavitev proizvodnje brezpilotnih letalnikov v Ukrajini. To je del strateškega partnerstva med Francijo in Ukrajino, ki ga je napovedal francoski obrambni minister Sébastien Lecornu.
Pobuda je rezultat pogovorov med ukrajinskim in francoskim obrambnim ministrstvom, ki so potekali 5. junija v Bruslju. Po poročanju francoskega radia France Info bo Renault v sodelovanju z manjšim francoskim obrambnim podjetjem vzpostavil proizvodne linije, ki bodo locirane več deset ali sto kilometrov stran od frontne črte.
Pogovori v Bruslju so se osredotočili na skupno proizvodnjo orožja za ukrajinske obrambne potrebe. Minister Lecornu je poudaril, da gre za “popolnoma novo partnerstvo”, kjer bo Ukrajina prispevala svoje bojne izkušnje, Francija pa svojo močno industrijsko bazo. Francoska vojska bo v zameno deležna usposabljanja, ki bo prilagojeno sodobnim zahtevam bojevanja.
To sodelovanje naj bi okrepilo zmogljivosti obeh vojsk, saj Ukrajina načrtuje uporabo več kot 4,5 milijona brezpilotnih letalnikov v letu 2025, kar poudarja njihovo ključno vlogo v trenutnem konfliktu.
Pomen brezpilotnikov v sodobni vojni
Brezpilotni letalniki so postali ključno orožje v vojni v Ukrajini, kjer so odgovorni za približno 70 odstotkov uničenja sovražnikove opreme na fronti, poroča Le Monde. Francija, ki razpolaga z več tisoč brezpilotniki, si prizadeva zmanjšati zaostanek v tej tehnologiji.
Po mnenju strokovnjakov je bila Francija doslej premalo pripravljena na spremembe v vojskovanju, ki jih prinašajo brezpilotniki. Z vzpostavitvijo proizvodnje v Ukrajini želi Francija ne le podpreti ukrajinske obrambne napore, temveč tudi okrepiti lastne zmogljivosti.
Poleg tega bo sodelovanje vključevalo izmenjavo znanja, saj bodo ukrajinske izkušnje pomagale francoskim enotam pri prilagajanju na sodobne bojne razmere.
Vzpostavitev proizvodnje brezpilotnikov v Ukrajini prinaša tudi gospodarske koristi. Ta iniciativa spodbudila ukrajinsko gospodarstvo z ustvarjanjem novih delovnih mest in spodbujanjem tehnoloških inovacij. Francoska podjetja, kot so Renault in manjša obrambna podjetja, bodo sodelovala z lokalnimi partnerji, kar bo okrepilo ukrajinsko obrambno industrijo.
Poleg Francije so v proizvodnjo brezpilotnikov v Ukrajini, investirale tudi tudi druge evropske države, kot so Finska, Nizozemska in Norveška, kar kaže na širši evropski trend podpore ukrajinskim obrambnim zmogljivostim. Proizvodne linije bodo strateško nameščene stran od bojišč, da se zmanjša tveganje, pri čemer Renault izkorišča svojo izkušnjo z množično proizvodnjo za učinkovito vzpostavitev teh zmogljivosti.
Ana Koren
Foto: Pixabay/fotografija je simbolna