Francija: EU ne bo dovolila napadov na svoje meje

Francoski zunanji minister Jean-Noel Barrot je v sredo opozoril, da Evropska unija ne bo dopuščala napadov na svoje suverene meje. Njegova izjava je sledila pripombam novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki je namignil na možnost uporabe sile za prevzem nadzora nad Grenlandijo, avtonomnim ozemljem članice EU Danske.

Trump je v torek ponovno izrazil željo po prevzemu nadzora nad Grenlandijo in Panamskim prekopom, pri čemer je poudaril, da so ti strateški objekti ključni za ameriško gospodarsko varnost. Dejal je, da ne izključuje uporabe vojaške ali gospodarske sile za uresničitev svojih ciljev, predlagaj variacije naslova. Grenlandija, ki že več kot 600 let spada pod Dansko in od leta 2009 uživa široko avtonomijo, je postala predmet Trumpovih ambicij kljub jasnim zavrnitvam danskega in grenlandskega vodstva.

Francoski zunanji minister Barrot je za francoski radio France Inter dejal, da “ni govora o tem, da bi EU dovolila napade na svoje suverene meje.” Izrazil je prepričanje, da ZDA ne bodo posegle po takšnih ukrepih, vendar opozoril, da svet vstopa v obdobje, “ko preživijo najmočnejši.”

Reakcije Danske in EU

Danski zunanji minister Lars Løkke Rasmussen je poudaril, da Grenlandija ostaja avtonomna in pripada njenim prebivalcem. Danska premierka Mette Frederiksen pa je pozvala k dialogu z ZDA glede varnosti na Arktiki, poroča Euronews. Rasmussen je poudaril, da ima tudi Grenlandija svoje ambicije, vključno z dolgoročnim ciljem neodvisnosti, vendar brez načrta za vključitev v ZDA.

Evropska komisija je glede Trumpovih ‘groženj’ zavzela previdno stališče. Na tiskovni konferenci v Bruslju so se izognili neposrednemu komentiranju in poudarili spoštovanje suverenosti držav. Kljub temu je Barrot pozval Komisijo, naj okrepi zaščito bloka pred zunanjimi grožnjami in vmešavanjem.

Muskova vloga in pozivi k strožjemu pristopu

Francoski zunanji minister je v intervjuju opozoril tudi na vmešavanje ameriškega tehnološkega mogotca Elona Muska v evropsko politiko. Musk, lastnik družbenega omrežja X, je nedavno kritiziral več evropskih voditeljev in izrazil podporo nemški desni stranki Alternativa za Nemčijo (AfD) pred bližajočimi se volitvami.

Barrot je pozval EU, naj bolj dosledno uporablja obstoječo zakonodajo za preprečevanje zunanjih vplivov na javno razpravo v Evropi. Ob tem ni izključil možnosti, da bi lahko sledili brazilski praksi in začasno prepovedali delovanje platform, kot je X, če bi se nadaljevalo vmešavanje v evropske politične procese.

Barrot je izpostavil, da EU potrebuje močnejšo strategijo za obrambo pred naraščajočimi globalnimi izzivi in zunanjimi grožnjami. Opozoril je, da mora Unija ne le braniti svoje meje, temveč tudi svojo politično avtonomijo in stabilnost.

Portal24; Foto: Pixabay