Evropski vesoljski podvig: Spectrum eksplodiral, učenje se nadaljuje

Preizkusna raketa Spectrum nemškega zagonskega podjetja Isar Aerospace je doživela nesrečo, ko je nekaj sekund po izstrelitvi iz vesoljskega pristanišča Andøya na Norveškem padla na tla in eksplodirala. Kljub neuspehu podjetje poudarja, da je test prinesel obsežne podatke, ki bodo ključni za nadaljnji razvoj. Raketa brez posadke, zasnovana za izstreljevanje majhnih in srednje velikih satelitov, je bila del prvega poskusa orbitalnega poleta iz Evrope, ki ga je javnost lahko spremljala v živo prek YouTuba.

Spectrum, ki ga je razvilo podjetje s sedežem v Münchnu, je bil namenjen testiranju sistemov za prihodnje izstrelitve tovora v Zemljino orbito, poroča The Guardian. Čeprav raketa na svojem prvem poletu ni nosila satelitov, je bil cilj misije zbrati podatke o delovanju vseh komponent. Isar Aerospace je pred izstrelitvijo opozoril, da bi se test lahko končal predčasno, a so kljub temu označili 30-sekundni let kot merilo uspeha. Gre za pomemben trenutek za Evropo, saj je bil to prvi komercialni orbitalni poskus z lansirne ploščadi na evropski celini zunaj Rusije.

Evropske države, kot so Švedska, Velika Britanija in Norveška, si prizadevajo za večji delež v rastočem trgu komercialnih vesoljskih misij. Dolgo so se zanašale na ruske izstrelitvene zmogljivosti, a so ti odnosi po invaziji na Ukrajino leta 2022 zamrli. Medtem ameriška podjetja, kot so SpaceX, Lockheed Martin in Boeing, prevladujejo v industriji, kitajski konkurenti pa prav tako vstopajo na trg.

Geopolitični pomen vesoljskih tehnologij

Direktor Evropske vesoljske agencije Josef Aschbacher je izstrelitev označil za zgodovinsko, saj predstavlja korak k večji evropski avtonomiji v vesolju. “Neodvisen dostop do vesolja je geopolitično in varnostno vprašanje,” je poudaril. Lani je poročilo Maria Draghija, nekdanjega predsednika Evropske centralne banke, izpostavilo vesoljsko industrijo kot ključni sektor za gospodarsko rast Evrope. Svetovna vesoljska industrija naj bi v prihodnjih dveh desetletjih ustvarila prihodke, vredne več kot milijardo dolarjev.

Spectrum je zasnovan za izstrelitev do 1000 kg tovora v nizko zemeljsko orbito, kjer deluje večina svetovnih satelitov. Podjetje, ustanovljeno leta 2018, je raketo razvilo skoraj v celoti samostojno, kar kaže na potencial evropskih startupov. Poleg Isar Aerospace se v Evropi razvijajo tudi drugi ponudniki, kot so nemški HyImpulse in Rocket Factory Augsburg ter francoski Latitude in MaiaSpace.

Evropska vesoljska industrija se sooča z zamudami, kot so težave pri razvoju rakete Ariane 6 in prekinitev programa Vega-C. Kljub temu se po celini širijo projekti vesoljskih pristanišč, med drugim na Shetlandskih otokih, Azorih in švedskem Esrangeu. Obalna območja so idealna za izstrelitve, saj zmanjšujejo tveganja nad poseljenimi območji. Britanski poskusi, kot je propadli let Virgin Orbit iz Cornwalla leta 2023, pa kažejo na mešan uspeh regije.

Isar Aerospace kljub nesreči ostaja optimističen. Podjetje je že podpisalo pogodbo z Norveško vesoljsko agencijo za izstrelitev dveh satelitov za pomorski nadzor do leta 2028.

Portal24; Foto: Zajem zaslona X