Evropski poslanci pozivajo k takojšnji ustavitvi sredstev za Madžarsko
Skupina evropskih poslancev je Evropsko komisijo pozvala, naj takoj zamrzne financiranje Madžarske iz proračuna Evropske unije. Razlog so domnevne kršitve vladavine prava in demokratičnih standardov pod vodstvom premierja Viktorja Orbána.
Pobuda, ki jo podpira 26 poslancev iz petih različnih političnih skupin, je bila izražena v pismu, naslovljenem na evropska komisarja za proračun in pravosodje, objavljenem v torek, 20. maja 2025.
V pismu poslanci izpostavljajo zaskrbljenost zaradi nazadovanja Madžarske na področju vladavine prava, neodvisnosti sodstva in svobode zbiranja. Opozarjajo, da madžarska vlada sistematično krši temeljne vrednote EU, kar po njihovem mnenju upravičuje takojšnjo prekinitev finančne podpore.
Sporni zakon o transparentnosti in protesti v Budimpešti
Eden od povodov za zahtevo po zamrznitvi sredstev je nov madžarski zakon o transparentnosti, ki ga kritiki primerjajo z ruskimi orodji za utišanje opozicije. Zakon, ki ga je vlada Fidesz napovedala kot del tako imenovanega »pomladanskega čiščenja«, naj bi bil kmalu potrjen v madžarskem parlamentu.
Po mnenju opozicije in protestnikov, ki so se minuli konec tedna v Budimpešti zbrali v desettisočglavi množici, zakon ogroža svobodo izražanja in cilja na organizacije, ki prejemajo tuje financiranje. Evropski poslanci so v sredo, 21. maja 2025, o tej temi razpravljali na izredni razpravi v Evropskem parlamentu, kjer so pozvali k odločnejšemu ukrepanju Komisije.
Evropska komisija je že leta 2022 zamrznila del sredstev, namenjenih Madžarski, zaradi pomanjkljivega nadzora in transparentnosti. Zamrznjena sredstva EU, namenjena Madžarski leta 2025 znašajo, približno 18 milijard evrov.
Od tega je 6,3 milijarde evrov blokiranih v okviru mehanizma za vladavino prava, 10,4 milijarde evrov pa ostaja zamrznjenih v okviru Sklada za okrevanje in odpornost (RRF) zaradi neizpolnjevanja pogojev, povezanih z reformami vladavine prava in boja proti korupciji. Poleg tega je 1 milijarda evrov nepovratno izgubljena konec leta 2024 zaradi poteka roka za izpolnitev pogojev, navaja Politico
Poslanci menijo, da bi moral biti pritisk na Orbánovo vlado še močnejši, saj ta po njihovem mnenju izkorišča pravico veta v odločitvah EU, zlasti v povezavi z Ukrajino, za izsiljevanje sprostitve teh sredstev.
Odziv Madžarske in prihodnji koraki
Madžarska vlada se na očitke odziva z argumenti o zaščiti nacionalnih interesov in suverenosti. Predstavniki stranke Fidesz so v razpravi v Evropskem parlamentu poudarili, da je omejevanje tujega vmešavanja v madžarsko politiko stvar nacionalnega interesa. Csaba Dömötör, madžarski poslanec, je obtožil Bruselj, da financira mrežo levičarskih aktivistov, ki posegajo v madžarsko politiko.
Po poročanju portala newsukraine.rbc.ua Madžarska še naprej uporablja veto za blokiranje začetka pogajanj o članstvu Ukrajine v EU, kar dodatno zaostruje odnose z Brusljem.
Evropska komisija je v odzivu napovedala, da bo proučila možnosti za nadaljnje ukrepanje, vključno z zaostrovanjem pogojev za izplačilo sredstev v okviru prihodnjega večletnega finančnega okvira (2028–2032).
Michael McGrath, komisar za demokracijo in pravosodje, je poudaril, da bo Komisija preučila dodatne mehanizme za zagotavljanje spoštovanja vladavine prava. Medtem poslanci vztrajajo, da je čas za odločne ukrepe, saj menijo, da nadaljnje financiranje Madžarske brez reform spodkopava verodostojnost EU.
Ana Koren
Portal24; Foto: Pexels/obrezano