Evropski parlament potrdil 35 milijard evrov posojila za Ukrajino

[Euronews] – Evropski parlament je z veliko večino podprl predlog za izdajo posojila v višini 35 milijard evrov Ukrajini, pri čemer bodo imobilizirana sredstva ruske centralne banke služila kot zavarovanje za vračilo posojila. Načrt je prejel 518 glasov za, 56 proti in 61 vzdržanih, kar kaže na močno podporo pobudi. Pobuda vključuje tudi dogovor, da poslanci ne bodo vlagali amandmajev, da bi pospešili postopek potrjevanja v Svetu EU, kjer je načrt že dobil predhodno zeleno luč.

Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je ta trenutek označila kot zgodovinskega in dodala, da s tem glasovanjem Evropa pošilja jasno sporočilo, da morajo zamrznjena ruska sredstva služiti za obnovo Ukrajine, ki je zaradi ruske agresije utrpela ogromne škode. Čeprav je predlagano posojilo vključevalo finančna sredstva brez vnaprej določenih pogojev, kar pomeni, da jih lahko Kijev porabi po lastni presoji, vključno z nakupom orožja, je pobuda naletela na deljeno mnenje znotraj evropskih političnih skupin.

Razdeljenost znotraj skrajno desnih poslancev

Zanimivo je, da je posojilo razdelilo desno skupino Domoljubov za Evropo (PfE), saj je več kot 20 njenih članov glasovalo za predlog, medtem ko jih je skoraj 40, vključno s predsednikom Jordanom Bardello, ostalo vzdržanih. Kljub temu pa je samo sedem od 86 poslancev PfE glasovalo proti predlogu, kar predstavlja velik kontrast v primerjavi z resolucijo o podpori Ukrajini iz julija, ki so jo člani te skupine večinoma zavrnili.

Na drugi strani je bolj radikalna skupina Evropa suverenih narodov (ESN), ki deluje na skrajni desnici, izrazila odločno nasprotovanje predlaganemu posojilu. Prav tako je velika večina trdodesničarske skupine Evropskih konservativcev in reformistov (ECR), ki jo sestavljajo predvsem Bratje Italije in poljska stranka Zakon in pravica, podprla pobudo. Noben poslanec iz sredinskih političnih frakcij, kot so Evropska ljudska stranka (EPP), Socialisti in demokrati (S&D) ter Renew Europe, ni glasoval proti predlogu.

Pričakovanja glede nadaljnjega procesa in Orbánov veto

Po odobritvi v Evropskem parlamentu se pričakuje, da bo Svet EU hitro dokončno potrdil posojilo, kar bi omogočilo, da Evropska komisija zbere potrebna sredstva na trgu in začne izplačevati Ukrajini že v začetku leta 2025. Kljub temu pa ostaja nekaj odprtih vprašanj. Pobuda je del širšega načrta skupine G7, ki namerava Ukrajini zagotoviti skupaj 45 milijard evrov finančne pomoči. Evropski del te pobude temelji na uporabi nepričakovanih dobičkov iz zamrznjenih ruskih sredstev, kar bo pripomoglo k zmanjšanju obrestnih bremen za Kijev in zahodne donatorje.

Vendar pa bi lahko madžarski premier Viktor Orbán predstavljal oviro za ta načrt. EU mora sankcije proti Rusiji vsakih šest mesecev obnoviti, pri čemer lahko posamezna država članica ustavi postopek in s tem oteži celoten načrt financiranja. Orbán je že izrazil svoje zadržke in obljubil, da bo blokiral kakršne koli spremembe režima sankcij, dokler ne bodo znani rezultati ameriških predsedniških volitev novembra 2024. To je izzvalo kritike diplomatov, ki opozarjajo, da Orbánovo nasprotovanje ogroža stabilnost celotnega načrta.

Kljub morebitnim težavam so ZDA izrazile pripravljenost, da prevzamejo del evropskega bremena, in sicer v višini 18 milijard evrov, če bi Madžarska obdržala svoj veto. Ta poteza bi lahko zmanjšala prispevek EU na 18 milijard evrov, kar bi omogočilo bolj uravnoteženo delitev bremen med EU in ZDA. Preostali del financiranja naj bi zagotovile Velika Britanija, Japonska in Kanada, ki so že napovedale svoje prispevke.

Pričakuje se, da bodo dodatne podrobnosti o prispevkih zavezniških držav predstavljene na srečanju finančnih ministrov G7. Srečanje bo v prihodnjih dneh potekalo v Washingtonu.

Portal24; Foto: Pexels