Evropske borze blizu devettedenskega vrha

Evropske delnice so v torek dosegle najvišje vrednosti v zadnjih devetih tednih, k čemur so pripomogle predvsem pozitivne novice iz sektorjev komunalnih storitev in telekomunikacij ter spodbudni poslovni rezultati nekaterih podjetij.

Pan-evropski indeks STOXX 600 je trgovanje zaključil z rastjo 0,7 odstotka, kar je sledilo doseganju osemtedenskega vrha. Večina regionalnih borz je prav tako končala v zelenem, pri čemer sta nemška in irska borza dosegli rekordne vrednosti, španska borza pa je bila na najvišji ravni od leta 2008, poroča Reuters.

Komunalne storitve in telekomunikacije vodijo rast

Sektor komunalnih storitev je z 1,8-odstotno rastjo vodil širše borzne prirastke. Med vidnejšimi zmagovalci je bila portugalska družba EDP Renovaveis, katere delnice so po nadgradnji ocene Deutsche Bank z “drži” na “kupi” poskočile za 4,1 odstotka.

Pomemben zagon je doživel tudi sektor obnovljivih virov energije, zlasti po odpravi mesečne prepovedi del na velikem projektu vetrne energije na morju ob obali New Yorka, ki jo je sprejela administracija predsednika ZDA Donalda Trumpa.

Delnice danskega razvijalca vetrnih elektrarn Oersted so poskočile za 14,5 odstotka, medtem ko so delnice Vestas Wind zrasle za 4,8 odstotka. V telekomunikacijskem sektorju je izstopala britanska družba Vodafone, katere delnice so po napovedi rasti denarnega toka v tem letu pridobile 7,3 odstotka, kar je sektor potegnilo navzgor za 1,7 odstotka.

Luksuzni sektor okreva, a negotovosti ostajajo

Luksuzni sektor, ki je močno odvisen od kitajskih potrošnikov, je prav tako beležil rast, saj je Kitajska v torek prvič po oktobru znižala referenčne obrestne mere, da bi ublažila vpliv trgovinske vojne s ZDA.

Delnice LVMH so zrasle za 1,3 odstotka, Burberry za 3,7 odstotka, Kering pa za 4 odstotke, kar je prispevalo k 0,3-odstotni rasti širšega indeksa luksuznih dobrin. Po besedah Daniele Hathorn, višje tržne analitičarke pri Capital.com, je petkova nepričakovana znižanja bonitetne ocene ZDA s strani Moody’s začasno omajala zaupanje vlagateljev, a se je trg hitro stabiliziral. Kljub temu vlagatelji z nestrpnostjo pričakujejo nadaljnje novice o trgovinskih pogajanjih, saj se Trumpove recipročne carine znova obetajo v začetku julija.

Mešani poslovni rezultati vplivajo na posamezne delnice

Na strani poslovnih rezultatov so bile novice mešane. Norveški pridelovalec lososa SalMar je po objavi nižjega od pričakovanega četrtletnega dobička izgubil 7,8 odstotka in pristal na dnu indeksa STOXX 600. Nasprotno je britanska veriga hitre prehrane Greggs z 9,2-odstotno rastjo delnic po objavi četrtletnih rezultatov pokazala moč, prav tako pa je distributor Diploma dosegel rekordno vrednost po zvišanju napovedi za celoletno organsko rast prihodkov.

Švicarska banka UBS je sicer izgubila 3,3 odstotka, kar nekateri trgovci pripisujejo poročanju o morebitnem porazu v pravni bitki glede vladnih predlogov za povečanje kapitalskih zahtev. Nizozemski pivovar Heineken pa je po poročanju Bloomberg News o prodaji preostalega deleža mehiške družbe Femsa zdrsnil za 3 odstotke.

Ana Koren

Portal24; Foto: vecteezy