Evropska komisija Trumpu ponuja trgovinski dogovor “nič za nič”
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je Združenim državam ponudila ambiciozen trgovinski dogovor, ki predvideva odpravo carin na vse industrijske izdelke. Ponudba prihaja v času rekordnih trgovinskih napetosti med Evropsko unijo in ZDA, ki jih je dodatno zaostrila napoved ameriškega predsednika Donalda Trumpa o uvedbi 20-odstotnih carin na ves uvoz iz EU, ki naj bi začele veljati že 9. aprila. Za jeklo, aluminij in avtomobile je predvidena še višja, 25-odstotna stopnja, kar bo skupno prizadelo več kot 380 milijard evrov evropskih izdelkov. Izjema so farmacevtski izdelki, baker, les, polprevodniki in energija, ki ostajajo nekaznovani.
“Evropa je vedno pripravljena na dober posel,” je v ponedeljek poudarila von der Leyen in dodala, da je EU že večkrat uspešno sklenila podobne dogovore z drugimi trgovinskimi partnerji, poroča Euronews. Dogovor “nič za nič” za industrijske izdelke, ki ga je Komisija zdaj razširila na vse sektorje, je po njenih besedah logičen korak k umiritvi napetosti. V preteklosti je bil takšen predlog že ponujen za avtomobilski sektor, a Washington nanj ni ustrezno odgovoril, je pojasnila predsednica.
Priprave na protiukrepe in svetovne posledice
Kljub želji po pogajanjih je von der Leyen jasno sporočila, da je EU pripravljena ukrepati, če dogovor ne bo dosežen. “Raje imamo rešitev s pogajanji, a če bo potrebno, bomo uporabili vse instrumente, ki so nam na voljo, da zaščitimo svoje interese,” je opozorila. Med temi instrumenti je tudi tako imenovani instrument proti prisili, uveden leta 2023, ki še ni bil aktiviran, a bi lahko zdaj dobil priložnost za uporabo. Trumpove carine je označila za “veliko prelomnico”, ki bo imela “ogromne stroške” za ameriške potrošnike in podjetja ter resno ogrozila svetovno gospodarstvo.
Poleg neposrednih učinkov na trgovino med EU in ZDA, ki ogrožajo milijarde evrov, Bruselj skrbi tudi širši vpliv Trumpove politike. Azijske države so že prizadete z bistveno višjimi carinami – Kitajska na primer zdaj čuti skupno 54-odstotno obremenitev, Vietnam 46-odstotno, Kambodža pa kar 49-odstotno. Takšne stopnje bi lahko azijske izvoznike potisnile k preusmeritvi blaga na evropski trg, kar v Bruslju budi zaskrbljenost. Posebej Kitajska, ki že dolgo vzbuja pozornost zaradi subvencioniranega izvoza, bi lahko še povečala pritisk na evropsko gospodarstvo.
Da bi se zaščitila pred temi posrednimi učinki, je von der Leyen napovedala ustanovitev posebne delovne skupine za nadzor uvoza. “Spremljali bomo zgodovinske trgovinske tokove in morebitne nenadne poraste uvoza posameznih izdelkov ali sektorjev, na katere bomo morali reagirati,” je pojasnila.
Portal24; Foto: Wikimedia/EU parlament