Evropska komisija: Slovenija naj izboljša financiranje RTV in plače sodnikov
Evropska komisija je v svojem letnem poročilu o vladavini prava izdala več pomembnih priporočil za Slovenijo. Poudarek je bil na urejanju financiranja Radiotelevizije Slovenija (RTV) in zvišanju plač sodnikov ter državnih tožilcev. Komisija je ugotovila, da je novi model upravljanja RTV Slovenija prispeval k njegovi neodvisnosti, vendar se javni medij trenutno sooča s finančnimi težavami. “Potrebne so spremembe v financiranju, da bi zagotovili ustrezna sredstva,” je zapisano v poročilu. Bruselj tako priporoča Sloveniji, naj sprejme ustrezna pravila in mehanizme za zagotovitev zadostnih sredstev za izvajanje javne službe, ob tem pa ohrani neodvisnost medija.
Na področju medijske svobode je komisija Sloveniji svetovala, naj sprejme dodatne zakonodajne in nezakonodajne ukrepe za zaščito novinarjev, še posebej na spletu. Čeprav je od zadnjega poročila pri zaščiti novinarjev v Sloveniji zaznan napredek, komisija pričakuje dodatne varovalke z novo medijsko zakonodajo, ki je še v pripravi. Prav tako se pričakuje izboljšanje na področju državnega oglaševanja v medijih, kjer so bile že pripravljene nove zakonodajne smernice.
Plače sodnikov
Komisija je Sloveniji tudi priporočila, naj dokonča ukrepe za zvišanje plač sodnikov in državnih tožilcev v skladu z evropskimi standardi. Čeprav je država od lanskega poročila na tem področju dosegla napredek, vključno z delnim zvišanjem plač in ustavno odločbo o neustavnosti sodniških plač, je rok za uresničitev odločbe potekel v začetku januarja letos, kar je sprožilo stavko sodnikov in tožilcev. Vlada je predlog zakona o sodniških in tožilskih plačah umaknila iz zakonodajnega postopka, saj je dopolnilna odločba ustavnega sodišča junija letos določila novo plačno lestvico.
Poleg tega Bruselj priporoča Sloveniji, naj dopolni pravila o parlamentarnih preiskavah, da bi zagotovila neodvisnost sodnikov in tožilcev, ter zagotovi neodvisnost sodstva pri spremembah zakonodaje o imenovanju sodnikov. Učinkovitost sodstva se je v zadnjih letih nekoliko poslabšala, predvsem pri dolžini sodnih postopkov v primerih pranja denarja in korupcije.
Boj proti korupciji ostaja ključno področje, kjer je Slovenija napredovala s sprejemanjem nove protikorupcijske strategije in akcijskega načrta, a Bruselj jo poziva, naj to dokonča. Sistem zavor in ravnovesij pa ostaja brez novih priporočil, kar je enako kot lani.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Portal24/Edvard Kadič