Evropska komisija predstavila ambiciozen načrt za mobilizacijo 10 bilijonov evrov prihrankov

Evropska komisija je razkrila obsežen načrt, s katerim želi preusmeriti približno 10 bilijonov evrov prihrankov evropskih državljanov v strateške naložbe. Cilj tega predloga, imenovanega Unija prihrankov in naložb (SIU), je spodbuditi gospodarsko rast, povečati konkurenčnost Evropske unije na svetovnem trgu ter zagotoviti boljše donose za državljane. Načrt prihaja v času, ko se EU sooča z izzivi financiranja svojih ambicioznih ciljev, kot so zeleni prehod, digitalizacija in ohranjanje gospodarske moči v primerjavi z ZDA in Kitajsko.

Evropska komisarka za finančne storitve Maria Luis Albuquerque je ob predstavitvi poudarila, da trenutno premalo Evropejcev dosega dostojne donose na svoje prihranke, piše Euronews. “To je izguba za vse nas,” je dejala na novinarski konferenci v Bruslju. EU letno prihrani 1,4 bilijona evrov, kar je občutno več kot 800 milijard evrov v ZDA, a kljub temu kar 300 milijard evrov teh sredstev vsako leto odteče na trge zunaj Evrope. SIU si prizadeva to spremeniti z usmerjanjem prihrankov v produktivne naložbe znotraj EU, kar bi okrepilo kapitalske trge in podjetjem omogočilo lažji dostop do financiranja.

Komisija želi ustvariti okolje, kjer bo vlaganje v evropske projekte privlačna izbira. “Naš cilj je nizke ovire, konkurenčni donosi in privlačne priložnosti,” je poudarila Albuquerque. Načrt temelji na prepričanju, da lahko zasebni kapital igra ključno vlogo pri doseganju gospodarskih in političnih ciljev EU, saj javna sredstva sama po sebi ne zadoščajo.

Poročilo Draghija kot opozorilo in motivacija

Pobuda je delno odziv na lani objavljeno poročilo nekdanjega italijanskega premierja Maria Draghija, ki je opozorilo, da EU do leta 2030 potrebuje od 750 do 800 milijard evrov letnih naložb, če želi ostati konkurenčna. Draghi je države članice pozval k hitremu ukrepanju, saj bi brez tega lahko ogrozili blaginjo, okolje in svobodo Evropejcev. Komisija se strinja, da je čas za odločne korake, pri čemer vidi mobilizacijo zasebnega kapitala kot ključni del rešitve.

Za dosego teh ciljev bo SIU odpravila ovire, ki finančnim institucijam, kot so banke, zavarovalnice in pokojninski skladi, preprečujejo vlaganje v lastniški kapital. Prav tako bo pregledala pravila o listinjenju, da bi sprostila bančne vire in olajšala financiranje podjetij. Poleg tega bo EU sodelovala z Evropsko investicijsko banko in nacionalnimi razvojnimi bankami, da bi privabila zasebne vlagatelje v sofinanciranje strateških projektov.

Odprava ovir na enotnem trgu

Eden od ključnih poudarkov načrta je zmanjšanje neučinkovitosti znotraj enotnega trga. “Evropska podjetja ne izkoriščajo obsega in sinergij, ki jih enotni trg ponuja,” je opozorila Albuquerque. Regulativne in nadzorne ovire za čezmejno poslovanje naj bi bile odpravljene, kar bi podjetjem omogočilo lažjo širitev znotraj EU. Bančni sektor v Evropi namreč ostaja razdrobljen in manjši v primerjavi z ZDA – na primer, tržna vrednost JPMorgana presega skupno vrednost desetih največjih evropskih bank.

Komisija načrtuje tudi ukrepe za enakopravno obravnavo vseh udeležencev na finančnem trgu ter večjo usklajenost nadzora med nacionalno in evropsko ravnjo. To naj bi povečalo zaupanje vlagateljev in okrepilo stabilnost finančnega sistema.

Mešani odzivi

Načrt je med zainteresiranimi stranmi sprožil različne odzive. Thierry Philipponnat iz organizacije Finance Watch meni, da SIU ne prinaša bistvenih novosti v primerjavi z unijo kapitalskih trgov in opozarja, da zasebni kapital sam ne bo zadostoval za velike naložbene potrebe, zlasti na področju podnebnih ukrepov. Po njegovem mnenju je ključno pomanjkanje politične volje držav članic za večje javne naložbe.

Nasprotno pa Evropska bančna federacija vidi SIU kot pomemben korak naprej. Sébastien de Brouwer, namestnik izvršnega direktorja federacije, je za Euronews poudaril, da iniciativa spodbuja državljane k vlaganju v finančne trge za boljšo prihodnost in višje donose za upokojitev. Ob tem je dodal, da bo potrebna racionalizacija regulacije in nadzora, da bi banke ostale konkurenčne in sposobne povečati posojilno dejavnost.

Načrt Evropske komisije za unijo prihrankov in naložb predstavlja ambiciozen poskus preoblikovanja finančnega sistema EU. Z mobilizacijo ogromnih prihrankov državljanov želi blok ne le okrepiti svojo gospodarsko moč, temveč tudi zagotoviti, da bo ostal pomemben igralec na svetovnem prizorišču. Uspeh pobude bo odvisen od sposobnosti EU, da uskladi interese držav članic, odpravi birokratske ovire in pridobi zaupanje vlagateljev. Če bo SIU uspela, bi lahko Evropa končno izkoristila svoj gospodarski potencial v polni meri.

Portal24; Foto: Pixabay/Fotoblend]