Evropska federacija zdravnikov sprejela izjavo v podporo slovenskemu zdravništvu

[STA] – Evropska federacija zdravnikov je na spomladanski skupščini sprejela izjavo v podporo slovenskemu zdravništvu. Med drugim so opozorili, da enostransko sprejemanje ključne zdravstvene zakonodaje brez vključitve stroke ni sprejemljivo, ter izrazili zaskrbljenost nad omejevanjem pravice do stavke. Izjavo so sprejeli na pobudo sindikata Fides.

Skupščina federacije je prejšnji teden potekala v Portu, izjavo pa so delegati podprli soglasno, so v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides objavili na spletni strani.

Z izjavo je federacija slovensko vlado pozvala, naj nemudoma vključi zdravniške organizacije v oblikovanje zdravstvene politike in preneha z ravnanji, ki slabijo strokovno avtonomijo in ogrožajo stabilnost javnega zdravstva.

“Vlada RS že več kot osemnajst mesecev ignorira stavkovne zahteve zdravnikov, ki jasno kažejo na sistemske pomanjkljivosti in postopno slabšanje javnega zdravstva. Namesto da bi se oblasti konstruktivno vključile, so se odločile za omejevanje pravice do stavke,” so zapisali v izjavi.

Neomajna podpora

Ob tem so izrazili “neomajno podporo zdravnikom in zdravniškim organizacijam v Sloveniji pri njihovem prizadevanju za ohranjanje strokovnih standardov, zaščito avtonomije in zagotavljanje vzdržljivosti javnega zdravstva”.

 Verjamejo, da ključnih zdravstvenih reform ni mogoče in se ne sme sprejeti brez posvetovanja z zdravstvenimi delavci in brez socialnega dialoga. “Ignoriranje strokovnih nasvetov neizogibno spodkopava kakovost oskrbe pacientov in delovne pogoje zdravstvenega osebja,” so v federaciji še zapisali v izjavi.

V sindikatu Fides pa so dodali, da bodo izjavo dodatno podprle tudi druge evropske zdravniške organizacije.

Federacija je na skupščini sprejela tudi skupno evropsko izjavo, v kateri poziva k oblikovanju zdravstvenih politik na podlagi realnih kadrovskih potreb in priznavanju zdravniškega poklica kot zahtevnega. Pozivaj tudi k uskladitvi delovnih pogojev, zaščiti zdravnikov pred nasiljem ter izvedbi vseevropske ankete o razmerah v zdravstvu, ki bo podlaga za pripravo bele knjige evropskega zdravstva.

“S tem je Evropska federacija zdravnikov ponovno potrdila svojo vlogo kot močan glas evropskega zdravništva, podpora slovenskim zdravnikom pa pomeni jasen signal mednarodne strokovne javnosti, da od slovenske vlade pričakuje odgovorno ravnanje, dialog s stroko in takojšnje ukrepanje za zaščito kakovostnega in dostopnega javnega zdravstva,” so zapisali v Fidesu.

Zdravniška stavka traja od 15. januarja 2024 in je najdaljša zdravniška stavka v zgodovini Slovenije. Zdravniki so jo zaostrili z umiki soglasij za nadurno delo, a jo bolniki ne občutijo, saj je vlada najprej z uredbo, nato pa z novelo zakona o zdravniški službi razširila seznam storitev, ki jih morajo zdravniki izvajati med stavko. Pogajanja med sindikatom in vlado se sicer nadaljujejo, so danes za STA potrdili v Fidesu.

Portal24; Foto: Freepik