Evropa: Se bodo visoke temperature nadaljevale tudi v jesen?

Evropa se v zadnjih dneh sooča z izjemno vročino, ki je zajela večji del celine. Vročinski val, ki je zadnji v nizu tovrstnih ekstremnih vremenskih pojavov to poletje, povzroča nevšečnosti prebivalcem in opozarja na nevarnosti, ki jih prinaša podnebne spremembe. Kombinacija visokih temperatur in visoke vlage ustvarja še posebej neprijetne razmere, zaradi katerih se mnogi sprašujejo, kdaj se bo ta vročinski val končal.

V Franciji so zaradi izjemno visokih temperatur že več dni zapored veljali alarmi za vročinski val, termometri pa so v večjem delu države presegli 30 stopinj Celzija. Posebna skrb se pojavlja ob obletnici katastrofe iz leta 2003, ko je 11. avgusta zaradi vročine umrlo 15.000 ljudi. Ta tragični dogodek še vedno odmeva v kolektivni zavesti Francozov in opozarja na nevarnosti, ki jih prinaša vročinski stres.

Italija, Španija in Velika Britanija

Italija je prav tako pod udarom vročinskih valov že od sredine junija. Rekordne temperature, ki presegajo 40 stopinj Celzija, so napovedane za več delov države. Oblasti so razglasile oranžni alarm za vročinski val v 40 departmajih, vendar se je število regij v nevarnosti do torka zjutraj zmanjšalo na devet. Zdravstvene ustanove po državi so poročale o 20-odstotnem porastu ljudi, ki iščejo nujno pomoč zaradi vročinskih bolezni, kar kaže na resnost situacije.

Španija se od petka sooča z najmočnejšim vročinskim valom tega poletja. Nacionalna meteorološka organizacija Aemets je napovedala, da bi lahko temperature v Andaluziji in na severovzhodu države presegle 40 stopinj Celzija. Poleg tega visoke temperature in suho vreme povečujejo tveganje za požare, kar je še ena skrb, s katero se soočajo prebivalci teh območij.

V Veliki Britaniji je bil ponedeljek najtoplejši dan doslej z zabeleženimi temperaturami 34 stopinj Celzija na območju Cambridgea. To je le ena izmed mnogih izjemno toplih dni, ki so v zadnjem času prizadeli to državo. Vročina prihaja hkrati s poročilom strokovnjakov z Barcelonskega inštituta za globalno zdravje, ki razkriva, da je vročina lani v Evropi povzročila smrt več kot 47.000 ljudi, kar dodatno poudarja resnost te problematike.

Ekstremna vročina se bo do konca tedna umirila, a to ne pomeni konca visokih temperatur

Kljub pričakovanjem, da se bo ta ekstremna vročina do konca tedna umirila, strokovnjaki opozarjajo, da to še ne pomeni konca visokih temperatur v letošnjem letu. Vzhodni in južni del Evrope bo še naprej izpostavljen vročinskemu stresu, medtem ko se v zahodni Evropi pričakuje postopno ohlajanje.

Lars Lowinski, meteorolog za Weather & Radar, pojasnjuje, da je razlog za tako visoke temperature v kombinaciji vročine in vlage, kar ustvarja še posebej neprijetne razmere. Ko je zrak nasičen z vlago, naše telo težje uravnava temperaturo, saj znoj težje izhlapeva, kar vodi v občutek večje vročine.

Vročinski val ni prizadel le zahodne Evrope, temveč tudi skrajni sever celine, vključno s Spitsbergom, kjer so temperature v nedeljo dosegle rekordnih 20 stopinj Celzija za mesec avgust. To kaže, da ekstremne vremenske razmere ne poznajo geografskih meja in lahko vplivajo tudi na kraje, ki so običajno hladnejši.

‘Oblak’ zelo toplega zraka iz severne Afrike in Španije

Razlog za tokratne visoke temperature v Evropi je ‘oblak’ zelo toplega zraka iz severne Afrike in Španije, ki ga je proti severu potegnil nizkotlačni sistem v Atlantiku. Čeprav tovrstni vdori vročega zraka poleti niso nenavadni, postajajo ti topli zračni masi še bolj vroči zaradi vpliva podnebnih sprememb.

Poleg tega so temperature morske površine po Evropi visoke, zlasti v Sredozemlju, kjer so včasih za 4 do 6 stopinj Celzija toplejše od običajnih za avgust. To prispeva k še večji vročini in vlagi na obalnih območjih, kjer prebivalci ne morejo pričakovati veliko olajšanja.

Glede prihodnosti vročinskega vala Lowinski opozarja, da bi lahko toplo vreme trajalo še nekaj časa, zlasti v južni in jugovzhodni Evropi. Če se bo veter ponovno obrnil proti jugu, bi lahko tudi srednja in zahodna Evropa doživela nove tople ali zelo tople obdobja. Vroče vreme bo najverjetneje vztrajalo do konca avgusta, z morebitnimi spremembami šele ob prihodu jeseni.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay