Dejavnost zasebnega sektorja v območju evra dosegla najnižjo vrednost v zadnjih petih mesecih
Dejavnost zasebnega sektorja v območju evra je julija doživela znaten upad, kar je povzročilo veliko zaskrbljenost glede prihodnjega okrevanja gospodarstva. Po zadnjih podatkih Purchasing Managers’ Index (PMI) je Composite PMI padel z 50,9 junija na 50,1 julija, kar je najnižja vrednost v zadnjih petih mesecih. To kaže na skorajšnjo stagnacijo in je nižje od napovedanih 51, kar dodatno potrjuje, da gospodarstvo ni v najboljši formi.
Julijski upad Composite PMI je posledica upočasnitve rasti storitev in še globljega krčenja v proizvodnem sektorju. Storitveni PMI se je zmanjšal s 52,8 na 51,9, kar je najnižja vrednost v zadnjih štirih mesecih, in je presenetljivo preseglo pričakovanja o dvigu na 53. Proizvodni PMI se je znižal z 45,8 na 45,6, kar je nasprotno od napovedi o povečanju na 46,1 in predstavlja najnižjo točko za proizvodnjo od decembra 2023.
Slabšanje povpraševanja in poslovnega zaupanja
Skorajšnja stagnacija poslovne aktivnosti se je odrazila v oslabljenem povpraševanju, saj je število novih naročil upadlo že drugi zaporedni mesec. Poleg tega je poslovno zaupanje doseglo najnižjo raven v zadnjih šestih mesecih, kar je povzročilo, da so podjetja ustavila zaposlovanje, ki se je začelo v začetku leta. Čeprav se je inflacija vhodnih stroškov pospešila, je šibko povpraševanje pomenilo, da so podjetja počasneje dvigovala svoje prodajne cene, pri čemer je bila inflacija stroškov najnižja od lanskega oktobra.
Komentarji ekonomistov
Dr. Cyrus de la Rubia, glavni ekonomist pri Hamburški komercialni banki, je komentiral: “Ali je to poletno zatišje? Zdi se, da je tako, saj se je gospodarstvo evroobmočja julija komaj premaknilo.” Po njegovih besedah je francoski storitveni sektor julija povečal svojo poslovno aktivnost zaradi priprav na olimpijske igre. Povpraševanje v nemškem proizvodnem sektorju pa je znižalo celotno proizvodnjo zasebnega sektorja. De la Rubia je tudi predlagal, da bi lahko počasna rast okrepila argumente za znižanje obrestne mere s strani Evropske centralne banke (ECB) septembra.
Gospodarske težave Nemčije in priprave na olimpijske igre v Franciji
Nemčija in Francija, dve največji gospodarstvi evroobmočja, sta še naprej zaostajali za širšo regijo, čeprav z opaznimi razlikami. Nemški kompozitni PMI je julija padel na 48,7 z junijskih 50,4, kar je najnižje od marca in ni dosegel napovedanih 50,7. Rast storitev se je upočasnila, pri čemer se je PMI znižal s 53,1 na 52, medtem ko je PMI v proizvodnji padel s 43,5 na 42,6, kar je štiriindvajseti zaporedni mesec krčenja za sektor.
Dr. de la Rubia je poudaril resnost situacije v Nemčiji: “Nemško gospodarstvo je padlo nazaj v območje krčenja, ki ga je potegnil strm in dramatičen padec proizvodne proizvodnje.” Dodal je, da so največji problem nemškega proizvodnega sektorja strukturne težave, kot je izguba svetovnega tržnega deleža nemških proizvajalcev avtomobilov in strojev v korist konkurentov na Kitajskem.
Nasprotno pa je francoski kompozitni PMI pokazal rahlo izboljšanje z 48,8 na 49,5, kar kaže na manj resno krčenje. To izboljšanje so spodbudile storitve, ki so se vrnile k rasti z dvigom PMI z 49,6 na 50,7, predvsem zaradi priprav na olimpijske igre. Norman Liebke, ekonomist pri Hamburški komercialni banki, je poudaril, da so olimpijske igre pomembno vplivale na francosko gospodarstvo in pripomogle k povečanju poslovne aktivnosti.
Tržne reakcije
Padanje Composite PMI se je odrazilo tudi na finančnih trgih. Po padcu za 0,3 odstotka v torek je evro v sredo zjutraj nadaljeval s padcem. Menjalni tečaj med evrom in dolarjem se je znižal za 0,2 odstotka na 1,0830. Evro je oslabel tudi v primerjavi z japonskim jenom, kjer je padel za 0,7 odstotka, kar je že četrta zaporedna negativna seja za par evro-jen.
Donosnost državnih obveznic evroobmočja je padla na vseh področjih, zlasti pri krajših rokih zapadlosti, kar odraža povečana pričakovanja vlagateljev glede znižanja obrestnih mer s strani ECB. V Nemčiji je 2-letni donos upadel za 5 bazičnih točk na 2,72 odstotka. Omenjeno pa je najnižja vrednost od sredine februarja 2024. Delnice v evroobmočju so bile prav tako močno prizadete, pri čemer je širši Euro STOXX 50 padel za 1 odstotek. Najbolj prizadet je bil francoski CAC 40, ki je padel za 1,7 odstotka. Nemški DAX je upadel za 1 odstotek, z opazno izgubo pri Deutsche Bank, ki je padla za več kot 6 odstotkov.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Freepik