Evroobmočje beleži rast BDP, Nemčija v težavah

Bruto domači proizvod (BDP) evroobmočja je v drugem četrtletju 2024 zrasel za 0,3 odstotka. Rezultat je nekoliko presegel pričakovanja analitikov, ki so napovedovali 0,2-odstotno rast. Rast je enaka stopnji rasti v prvem četrtletju, kar kaže na stalno, čeprav zmerno okrevanje gospodarskih aktivnosti v območju evra. Podatki Eurostata kažejo, da je rast BDP za celotno Evropsko unijo prav tako znašala 0,3 odstotka v drugem četrtletju, kar je enako kot v prvem četrtletju.

Razlike med državami članicami

Med državami članicami evroobmočja so se gospodarske uspešnosti močno razlikovale. Irska je zabeležila največjo rast z 1,2-odstotnim četrtletnim povečanjem, sledila ji je Litva z 0,9 odstotka in Španija z 0,8 odstotka. Na drugi strani pa so največje padce zabeležile Latvija (minus 1,1 odstotka), Švedska (minus 0,8 odstotka) in Madžarska (minus 0,2 odstotka).

Nemčija, največje gospodarstvo evroobmočja, je v drugem četrtletju zabeležila 0,1-odstotni padec BDP, kar je obrnilo 0,2-odstotno rast iz prvega četrtletja. Padec je bil nepričakovan, saj so napovedi kazale na rahlo povečanje. Po podatkih nemškega zveznega statističnega urada je zmanjšanje naložb v opremo in zgradbe močno vplivalo na gospodarsko uspešnost, predvsem zaradi visokih obrestnih mer, ki pritiskajo na industrijski sektor.

Gospodarske razmere v ključnih državah

Francija je dosegla rahlo boljše rezultate od pričakovanih, z 0,3-odstotno rastjo BDP v drugem četrtletju. To je skladno z navzgor popravljeno rastjo v prvem četrtletju in nad predvidenimi 0,2-odstotnimi. Končno domače povpraševanje je pozitivno prispevalo k gospodarski rasti, medtem ko je poraba gospodinjstev ostala stabilna.

Italija je v drugem četrtletju zabeležila 0,2-odstotno rast BDP. Slednje je manj od 0,3-odstotne rasti v prvem četrtletju, vendar v skladu s tržnimi pričakovanji.

Gospodarsko razpoloženje in zaupanje v poslovne sektorje

Evropska komisija je julija objavila rezultate raziskave podjetij in potrošnikov, ki kažejo, da je kazalnik gospodarskega razpoloženja (ESI) ostal večinoma stabilen tako v EU (plus 0,1 točke na 96,4) kot v območju evra (minus 0,1 točke na 95,8). Vendar pa je kazalnik pričakovanj glede zaposlovanja (EEI) občutno padel, kar je prvič po aprilu 2021 padel pod svoje dolgoročno povprečje v obeh regijah.

Zaupanje v industriji je ostalo skoraj nespremenjeno, izboljšana pričakovanja glede proizvodnje pa so izravnala zmanjšanje ocene trenutne ravni naročil. Kazalnik razpoloženja v storitvah v evroobmočju se je znižal na 4,8, kar je pod tržnimi pričakovanji 5,5. Kazalnik zaupanja potrošnikov v evroobmočju se je nekoliko povišal na minus 13, kar je najvišja raven po februarju 2022.

Zaupanje v trgovini na drobno se je precej zmanjšalo zaradi močnega upada ocen preteklih in prihodnjih poslovnih pogojev, medtem ko se je zaupanje v gradbeništvu nekoliko izboljšalo.

Reakcije trga

Kmalu po objavi podatkov je evro ostal stabilen pri 1,0830 za ameriški dolar. Donosi evropskih državnih obveznic so prav tako ostali stabilni, pri čemer je Bund trgoval z 2,37-odstotnim donosom. Donosi krajših ročnosti so se nekoliko znižali, kar kaže na povečana pričakovanja glede bolj prilagodljive politike Evropske centralne banke po razočarajočih rezultatih nemškega gospodarstva.

Evropske delnice so se v torkovem jutranjem trgovanju rahlo okrepile. Širši indeks Euro STOXX 50 je zrasel za 0,5 odstotka, francoski CAC 40 in nemški DAX sta se okrepila za 0,4 odstotka. Glavna delniška indeksa v Italiji in Španiji sta višja za 0,3 odstotka. Najuspešnejše delnice so bile ASML Holding in Deutsche Bank, medtem ko so Phillips, Iberdrola in Enel zabeležili padce.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Vecteezy