Evro po Trumpovi napovedi carin poskočil na skoraj petmesečno najvišjo vrednost

Evro je v primerjavi z ameriškim dolarjem močno zrasel po napovedi ameriškega predsednika Donalda Trumpa o uvedbi vzajemnih carin, ki jo je sporočil v sredo zvečer. Par EUR/USD je v zgodnjih jutranjih urah ob 5:17 poskočil za 0,5 odstotka oziroma za več kot polovico ameriškega centa in dosegel vrednost 1,0915. S tem se je približal najvišji ravni v zadnjih petih mesecih, ki je znašala 1,0953, navaja Euronews. Ta raven je skoraj povrnila vse izgube, ki jih je evro utrpel od ponovne izvolitve Trumpa 5. novembra lani. Ameriški dolar je medtem oslabel v primerjavi z večino drugih glavnih valut, kar je posledica slabših gospodarskih obetov in padca donosov ameriških državnih obveznic. Napoved vzajemnih carin je hkrati razburkala svetovne trge in sprožila široko razpravo o prihodnosti mednarodne trgovine.

Trump je v svojem nagovoru napovedal, da bo njegova administracija uvedla najmanj 10-odstotno carino za vse države, pri čemer bodo nekatere države, ki jih označuje kot kršitelje, deležne še višjih dajatev. Predstavil je grafikon z državami, ki se soočajo z najvišjimi carinami: Kitajska bo obremenjena s 34 odstotki, Evropska unija z 20 odstotki, Vietnam pa s kar 46 odstotki. Za Kitajsko to pomeni dodatnih 54 odstotkov uvoznih dajatev, saj se novi ukrepi seštevajo z obstoječimi 20-odstotnimi splošnimi carinami. Ti ukrepi so sprožili burne odzive na finančnih trgih, saj vlagatelji pričakujejo gospodarske posledice, ki bi lahko vplivale na globalno rast.

Ameriški dolar oslabi, surovinske valute pod pritiskom

Ameriški dolar je v primerjavi z večino glavnih valut, kot so japonski jen, evro, britanski funt in švicarski frank, občutno izgubil vrednost. Trgovci so se odzvali na pričakovanja o gospodarskih izzivih v ZDA, kar je privedlo do padca donosov 10-letnih ameriških državnih obveznic na najnižjo raven od oktobra 2024. Nasprotno pa so valute, povezane s surovinami, kot sta avstralski in kanadski dolar, oslabele v primerjavi z ameriškim dolarjem.

Te valute so močno odvisne od svetovnih cen surovin, kot sta baker in surova nafta, ki so v četrtkovi azijski seji doživele občuten padec. Obsežne vzajemne carine so namreč sprožile strah pred izbruhom svetovne trgovinske vojne, kar je povečalo zaskrbljenost glede možnega gospodarskega upada ali celo širše recesije. Posledično so se obeti za industrijsko povpraševanje po kovinah in energiji močno poslabšali.

Svetovne borze padajo

Napoved carin je močno pretresla svetovne finančne trge, kar se je odrazilo v padcu borznih indeksov po vsej Aziji v četrtek. Japonski delniški trg je bil med najbolj prizadetimi, saj je referenčni indeks Nikkei 225 med sejo izgubil skoraj 3 odstotke. Sledil mu je kitajski Hang Seng z 1,5-odstotnim padcem, medtem ko sta avstralski ASX 200 in južnokorejski Kospi upadla za 1 odstotek. Na avstralskem trgu so velike izgube beležile predvsem delnice rudarskih velikanov, kot sta BHP, ki je padel za 2,4 odstotka, in Rio Tinto z 2,8-odstotnim upadom. Padec cen bakra je imel pomemben vpliv na regionalne trge, kar bi lahko vplivalo tudi na delnice v Združenem kraljestvu zaradi dvojnih kotacij nekaterih podjetij.

Josh Gilbert, tržni analitik pri eToro, je poudaril: “Čeprav je avstralska neposredna trgovinska izpostavljenost ZDA minimalna, bi posredni učinki prek Kitajske in drugih azijskih držav, ki so deležne visokih carin, lahko obremenili naše izvozno usmerjeno gospodarstvo, še posebej, če se svetovno povpraševanje upočasni in cene surovin padejo.” V ZDA so terminske pogodbe na delnice prav tako padle, pri čemer je Dow Jones Industrial Average izgubil 2,01 odstotka, S&P 500 2,78 odstotka, Nasdaq pa 3,3 odstotka, kar napoveduje močno nižje odprtje trgovanja v četrtek. Evropski trgi naj bi sledili temu trendu, saj so nemške terminske pogodbe DAX ob 5:30 po srednjeevropskem času že padle za 1,89 odstotka.

Tehnološke delnice pod pritiskom, zlato dosega rekord

Tehnološke delnice so v podaljšanem trgovanju na Wall Streetu občutno padle. Med največjimi poraženci so bile delnice skupine Magnificent Seven: Tesla je izgubila 4,5 odstotka, Apple 2,3 odstotka, Nvidia pa 2,4 odstotka. Gilbert je dodal: “Učinki bodo očitno vplivali na te tehnološke titane, še posebej zaradi Applove velike izpostavljenosti Kitajski in Nvidijine odvisnosti od Tajvana.”

Nasprotno pa je negotovost na trgih dvignila cene zlata na novo rekordno raven. Terminske pogodbe za zlato na COMEX so poskočile na 3.195 dolarjev za unčo, promptno zlato pa je doseglo 3.167 dolarjev za unčo, preden je nekoliko upadlo. Kyle Rodda, višji tržni analitik pri Capital.com, je dejal: “Ni jasnih znakov, da se bo Trumpova administracija ustavila pri teh trgovinskih vojnah, kar bi lahko prineslo dodatno negotovost.” Zlato, ki velja za varno zatočišče, je letos zraslo za 20 odstotkov po 30-odstotni rasti v letu 2024, kar ga uvršča med najuspešnejše razrede sredstev.

Portal24; Foto: Pexels