Evro ob umiku carin dosegel skoraj dvomesečni vrh
Evro je v ponedeljek, potem ko so ZDA preložile predlagane vzajemne carine in se aktivneje vključile v mirovna pogajanja za končanje vojne v Ukrajini, dosegel skoraj dvomesečno najvišjo vrednost v primerjavi z ameriškim dolarjem. V zgodnji azijski trgovalni seji se je valutni par EUR/USD dvignil na 1,05, kar je najvišja raven po 18. decembru lani. Analitiki ocenjujejo, da je rast evra posledica dveh ključnih dejavnikov: odložitve ZDA glede carin in svežih signalov o možnosti prekinitve ognja v Ukrajini.
Zadnje gibanje na valutnih trgih je povezano z nižjimi inflacijskimi pričakovanji, ki so sledila odložitvi predsednika ZDA Donalda Trumpa o začasni ustavitvi vzajemnih carin. Trgi so se na to odzvali z optimizmom. Carine so bile namreč pogosto razumljene kot dejavnik, ki bi lahko dodatno podžgal inflacijske pritiske.
Trump je sicer napovedal, da bo 2. aprila predstavil nove carinske ukrepe, osredotočene predvsem na avtomobilski sektor, računalniške komponente in farmacevtske izdelke, navaja Euronews. Medtem pa so cene surove nafte v petek padle na najnižje v letu 2024. Trump je pred tem razkril, da je imel konstruktiven pogovor z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Trgovci na naftnem trgu so v tem videli možen znak, da bi lahko prišlo do sprostitve omejitev za ruski izvoz nafte. Slednje pa bi zmanjšalo pritiske na svetovne cene surovin in posledično inflacijo.
Mirovni signali kot spodbuda za evro
Poleg ekonomske dinamike je k rasti evra prispevala tudi oživitev diplomatskih prizadevanj za končanje vojne v Ukrajini. V Parizu se danes sestajajo voditelji Nemčije, Italije, Francije in Velike Britanije, da bi razpravljali o morebitnem skupnem obrambnem skladu. Namen tega sklada je krepitev evropske vojaške zmogljivosti v povojnem obdobju, kar bi lahko pozitivno vplivalo na stabilnost regije.
Evropsko gospodarstvo, ki je bilo zaradi vojne v Ukrajini in energetske krize v zadnjih letih pod velikim pritiskom, bi od morebitnega miru lahko pridobilo. Skupni paket izdatkov za obrambo naj bi povečal povpraševanje po investicijah in podprl gospodarsko rast na stari celini.
Negotovosti in potencialni izzivi za evro
Kljub trenutnemu odboju evra so strokovnjaki previdni glede trajnosti rasti. Analitiki opozarjajo, da bi napovedane carine ZDA, če bodo uresničene, lahko ponovno obrnile trende na valutnih trgih. Poleg tega je pred vrati tudi politična negotovost v Nemčiji, kjer bodo predčasne volitve potekale čez manj kot teden dni. Izid volitev bi lahko vplival na gospodarsko politiko in posredno na tečaj evra.
Michael Brown, starejši raziskovalni strateg pri londonskem podjetju Pepperstone, je za medije dejal: “Moje stališče ostaja nagnjeno v prid ameriškemu dolarju. Trenutna gospodarska dinamika ZDA bi morala podpirati nadaljnjo rast dolarja, četudi v neenakomernem tempu.”
Foto: Pixabay/ fotoblend