EU proti Franciji, Italiji in Belgiji zaradi naraščajočih dolgov prožila uradne postopke

Evropska unija je proti več članicam, vključno s Francijo, Italijo in Belgijo, zaradi naraščajočih proračunskih primanjkljajev sprožila uradne postopke. Evropska komisija je opozorila, da bi lahko primanjkljaji narasli do 7 odstotkov BDP, potem ko so zaradi pandemije COVID-19 nekaj let dopuščali večje odstopanja.

“Svet EU je začel postopke proti državam članicam, ki morajo spoštovati proračunsko disciplino,” je zapisano v izjavi, ki dodaja, da bodo tisti, ki kršijo pravila, podvrženi okrepljenemu nadzoru. Opozorilo je bilo poslano Belgiji, Franciji, Italiji, Madžarski, Malti, Poljski in Slovaški, nadaljuje pa se tudi postopek proti Romuniji, ki je bil uveden že leta 2020.

Fiskalna pravila EU, uvedena skupaj z evrom v devetdesetih letih, določajo, da primanjkljaji ne smejo preseči 3 odstotka BDP, skupni dolg pa naj bi ostal pod 60 odstotki. Ta pravila so bila politično sporna, saj bogatejše severne države, kot sta Nemčija in Nizozemska, nasprotujejo temu, da bi pokrivale dolgove južnih držav, kot sta Grčija in Italija.

Francija in Belgija

Ukrep prihaja v času, ko Francija in Belgija, katerih javni dolg presega 100 odstotkov BDP, poskušata oblikovati vlado iz razcepljenih koalicij. Francosko računsko sodišče je nedavno opozorilo na zaskrbljujoče stanje javnih financ, finančni minister Bruno Le Maire pa bi lahko odstopil po neuspehu na junijskih volitvah.

Postopek odpira tudi novo fronto v napetostih med Brusljem in desno vlado Giorgie Meloni v Italiji, ki je pod kritiko zaradi omejevanja svobode tiska. Komisija je nedavno obsodila tožbe Meloni proti novinarjem, ki so jo kritizirali.

Pakt stabilnosti in rasti EU je bil opuščen leta 2020 zaradi pandemije in posledične energetske krize, kar je državam omogočilo povečano porabo. Letos so se članice dogovorile o bolj prožnih proračunskih omejitvah, ki bodo omogočile večjo porabo za podnebne spremembe in obrambo.

Ministri EU naj bi decembra podprli priporočila za zmanjšanje primanjkljajev v prizadetih državah. Bruselj že sodeluje s finančnimi ministrstvi teh držav, da bi predlagali ukrepe za odpravo neravnovesij, kar lahko vključuje politično občutljive dvige davkov ali zmanjšanje porabe.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay