EPP zvestobo stranki zagotavlja s kombinacijo nagrad in kazni

Evropska ljudska stranka (EPP), največja in najvplivnejša politična skupina v Evropskem parlamentu, slovi po svoji sposobnosti vodenja tesno povezane ekipe. Pod vodstvom nemškega političnega veterana Manfreda Webra desnosredinska frakcija s 188 poslanci uveljavlja strog nadzor nad svojimi člani, saj disciplina velja za ključni element njenega uspeha. Interni dokument, ki ga je pridobil Politico, razkriva, kako EPP zvestobo strankarski liniji zagotavlja s kombinacijo nagrad in kazni, kar ji omogoča, da ohranja prevlado v evropski politiki.

EPP jasno sporoča, da je lojalnost pogoj za ohranjanje vpliva. Dokument poudarja, da bo skupina ostala vodilna sila v Evropskem parlamentu le, če bodo poslanci sledili skupnim ciljem in smernicam, piše Politico. Tisti, ki se oddaljijo od strankarske linije, tvegajo omejitev govorniškega časa ali celo popolno izključitev iz razprav. Če poslanci vnaprej ne obvestijo o svoji odsotnosti, jih lahko doleti uvrstitev na »črni seznam«, kar pomeni izgubo priložnosti za nastope na plenarnih zasedanjih.

Vodenje te strategije je v rokah Webra, ki s trdno roko usmerja skupino, medtem ko izvajanje pravil prepušča glavnemu biču Jeroenu Lenaersu. Nizozemski zakonodajalec, ki vodi disciplinske ukrepe, poudarja, da smernice niso tog zakonik, temveč vodilo za učinkovito sodelovanje. Kljub temu dokument razkriva, da EPP stavi predvsem na »palico«, saj so kazni za neposlušnost stroge in dolgotrajne.

Nagrade za lojalnost

Zvestoba prinaša oprijemljive koristi. Poslanci, ki dosledno sledijo strankarski liniji, so nagrajeni z vplivnimi vlogami, kot je imenovanje za poročevalce ali poročevalce v senci pri pripravi zakonodaje. Te vloge jim omogočajo oblikovanje stališč Parlamenta in krepitev njihovega položaja v pogajanjih. Po drugi strani pa dokument opozarja, da lahko vodstvo v primeru neskladja z interesi stranke poročevalca zaobide in določi nekoga drugega, kar neposlušnim odvzame ključne priložnosti.

Takšen sistem spodbuja poslance, da ostanejo v koraku z vodstvom, saj je vpliv v zakonodajnem procesu odvisen od njihove zvestobe. Tisti, ki ne izpolnjujejo pričakovanj, lahko za nedoločen čas ostanejo brez pomembnih nalog, kar še dodatno krepi disciplino znotraj skupine.

Kljub strogemu nadzoru se upori občasno zgodijo. V prejšnjem mandatu je irska delegacija na primer podprla kontroverzni zakon o obnovi narave, čeprav mu je EPP nasprotovala. To je omogočilo sprejetje zakonodaje, kar je razkrilo ranljivost sistema. Podobno so novembra španski in slovenski poslanci glasovali proti novi komisiji, a posledice za njihov položaj v skupini še niso povsem jasne. Lenaers priznava, da poslanci ohranjajo pravico do glasovanja po svoji vesti, a hkrati poudarja pomen usklajevanja znotraj skupine.

Nadzor in preglednost

EPP ne pušča discipline naključju. Skupina natančno spremlja udeležbo in glasovanje svojih poslancev, pri čemer uporablja tabele in grafikone za analizo po mesecih, četrtletjih ali polletjih, navaja Politico. Vsak poslanec dvakrat letno prejme zaupno pismo z oceno svoje aktivnosti, ki jo lahko primerja s povprečjem skupine. Ti podatki so na voljo vodstvu, nacionalnim delegacijam in koordinatorjem, ki jih uporabljajo pri dodeljevanju nalog in govorniških priložnosti.

Poleg tega vodstvo po vsakem plenarnem zasedanju pripravi interno oceno, ki razkriva, koliko poslancev iz posameznih delegacij je odstopilo od smernic. Takšen sistem omogoča EPP, da hitro prepozna morebitne težave in ukrepa, preden bi te lahko ogrozile njeno enotnost.

Lenaers zatrjuje, da procesi ostajajo odprti za izboljšave in prilagajanja, saj želijo zadovoljiti potrebe članov. Smernice, ki so v veljavi že več let in nosijo datum 15. januar 2025, dokazujejo, da je EPP razvila preizkušen sistem, ki uravnoteži strogost in fleksibilnost. Kljub temu ostaja vprašanje, kako bo skupina v prihodnje uravnavala notranje napetosti, saj raznolikost 27 narodnosti prinaša različne interese in poglede.

Evropska ljudska stranka s svojo strategijo dokazuje, da je disciplina ključ do politične moči. Z natančnim nadzorom, jasnimi nagradami in strogimi kaznimi ohranja red med svojimi poslanci, kar ji omogoča, da ostaja vodilna sila v evropski politiki.

Portal24; Foto: Wikimedia/ Evropski parlament