Ekološka katastrofa v Smolniku: Beton in cementna voda pomorila ribe v Lobnici
Konec minulega tedna je potok Lobnica v kraju Smolnik doživel ekološko katastrofo, ko je neznanec v vodo spustil večjo količino betona in v potoku opral svoje vozilo. Zaradi strupene cementne vode je prišlo do množičnega pomora rib in drugih vodnih živali, kar je sprožilo alarm med lokalno skupnostjo in pristojnimi službami.
Dogodek se je zgodil 500 metrov pred izlivom Lobnice v reko Dravo. Po besedah Iztoka Štrausa, predsednika Ribiške družine Ruše, je bilo v potok odvrženih med 0,5 in 0,75 kubika betona. Cementna voda, polna kemikalij, škodljivih za škrge, je uničila večje število rib in drugih vodnih organizmov. Škoda se ne konča zgolj pri Lobnici; onesnažena voda je dosegla tudi reko Dravo. K sreči je Drava tako močna reka, da širših posledic ni bilo, a lokalna ekosistema je bil močno prizadet.
Ribiška družina se bo sanacije lotila na svoje stroške
Takoj po incidentu so člani Ribiške družine Ruše obvestili Policijo, gasilce, Vodno gospodarsko podjetje Drava Ptuj in inšpektorat za lovstvo in ribištvo. Na kraj dogodka je prišel tudi forenzik, ki je vzel vzorce vode in poginulih rib za nadaljnjo preiskavo. Policijska uprava Maribor je potrdila, da ruški policisti še vedno zbirajo obvestila zaradi suma storitve kaznivega dejanja obremenjevanja ali uničevanja okolja. Po njihovi oceni je poginilo najmanj 200 rib, kar predstavlja škodo v višini 1300 evrov.
Kljub uradnim ocenam pa Ribiška družina Ruše trdi, da je škoda mnogo večja. Po njihovih podatkih je poginilo med 1500 in 2000 rib, vrednost škode pa ocenjujejo na do 20.000 evrov. Večino rib je odnesla tekoča voda v Dravo, zato bo natančno oceno škode mogoče ugotoviti šele po več inventurnih odlovih nad mestom pogina, v sodelovanju z Zavodom za ribištvo.
Ribiška družina se bo sanacije lotila na svoje stroške. Odstranili bodo beton, ki je zdaj že strjen in več ni škodljiv, ter v potok vložili nove ribe. Po besedah Štrausa bo trajalo od dve do tri leta, da se bo živalski svet v Lobnici popolnoma obnovil. Lobnica namreč služi za športni ribolov na potočno postrv, kar je pomemben del lokalne ribiške kulture in gospodarstva.
[Vir: STA]; Portal24; Foto: Ribiška družina Ruše