Drama: Za najem začasnih prostorov kar 71 tisoč evrov mesečno?

Poslanska skupina NSi zahteva sklic nujne seje komisije DZ za nadzor javnih financ. Razlog za sklic je, po njihovih besedah, predraga selitev ljubljanske Drame v času obnove. Drama se začasno seli na Litostrojsko cesto, kjer bo plačevala mesečno najemnino, ki po mnenju NSi presega tržno vrednost objekta.

Jernej Vrtovec, poslanec NSi, je izpostavil skrb zaradi visokih stroškov najema, ki naj bi znašali 71.000 evrov bruto na mesec, kar skozi obdobje najema pomeni skupne stroške v višini 2,8 milijona evrov. “To je več, kot je po oceni Geodetske uprave RS stavba sploh vredna,” je poudaril Vrtovec. Po ocenah Gurs je vrednost stavbe namreč približno 2,5 milijona evrov.

Vrtovec je opozoril tudi na možnost podaljšanja najema, saj Drama še čaka na gradbeno dovoljenje. “Če se najem podaljša, bo lastnik prostorov, podjetje Alterna Intertade, skozi ta čas dodatno profitiral,” je dodal. Po njegovih besedah je lastnik pripravljen investirati 1,4 milijona evrov v adaptacijo, kar bi mu ob zamudah pri prenovi prineslo dodaten dobiček.

Ob tem, da je Drama od jeseni 2022 iskala primerno lokacijo za začasno selitev, so v Drami pojasnili, da ni bil noben javni zavod ali kulturni objekt v Ljubljani primeren za dolgoročno gostovanje vseh služb in programov gledališča. V NSi kljub podpori prenovi ostro nasprotujejo “neracionalnemu trošenju javnega denarja,” povezanega s projektom selitve.

Brez drugih možnostih

V iskanju nadomestnega prizorišča za izvedbo programov Male in Velike Drame med obnovo matične stavbe so se od začetnih načrtov, ki so predvideli uporabo Dvorane Duše Počkaj v Cankarjevem domu, preusmerili k raziskovanju možnosti za izvedbo programa Velikega odra. Jernej Vrtovec, poslanec NSi, je izpostavil, da so ob pregledu možnosti daljšega gostovanja pri štirih javnih zavodih, vključno s Cankarjevim domom, SNG Opero in baletom Ljubljana, Centrom kulture Španski borci in Kulturnim domom Šentvid, ugotovili, da ti “nimajo zadostnih prostorskih in terminskih možnosti.”

Vrtovec predlaga, da bi Ministrstvo za kulturo moralo imenovati posebno strokovno komisijo za vodenje postopka izbora, z jasnimi merili in kriteriji, ter pozvati javne institucije k predložitvi ponudb. “Strokovna komisija bi nato morala pregledati in oceniti ponudbe,” je pojasnil Vrtovec in dodal, da bi komisija morala izdati sklep o izboru, čemur bi sledil podpis pogodbe.

Poslanska skupina NSi je v luči teh razprav predlagala, da komisija DZ za nadzor javnih financ pozove ministrstvo in SNG Drama, da ji posreduje celotno dokumentacijo glede izbire nadomestne lokacije. Po besedah ministrica kulture Asta Vrečko pa so te obtožbe del politične igre. “NSi zelo rada sklicuje različne odbore,” je dejala Vrečko in dodala, da je postopek izbire nadomestne lokacije bil transparenten in zakonit. “Drama to obnovo čaka že 30 let in mora se nekam preseliti,” je poudarila Vrečko in izpostavila, da je imela NSi v prejšnjih vladah priložnost za ukrepanje, a ničesar podobnega ni izvedla.

Poleg očitkov o neracionalnem ravnanju sredstev je ta primer ponovno odprl razpravo o upravljanju kulturnih projektov in razdeljevanju javnih sredstev, pri čemer vsaka stran brani svoj pristop k reševanju dilem, ki spremljajo tako obsežen projekt, kot je prenova ljubljanske Drame.

[Vir: STA]; Portal24; Foto: Boštjan Podlogar/STA