Donosi obveznic ohlajajo trge: delnice v rdečem, dolar ostaja močan
Globalni tečaj obveznic, ki je v preteklih dneh povečal pritisk na delnice in okrepil ameriški dolar, je v četrtek pokazal prve znake umirjanja. Kljub temu je prodaja delnic v azijskih trgih vztrajala, večina indeksov pa je v zgodnjem trgovanju beležila padec. Referenčna donosnost 10-letnih ameriških državnih obveznic je upadla na 4,6749 odstotka, potem ko je prejšnjo noč dosegla najvišjo vrednost od aprila 2024 pri 4,73 odstotka.
Na Japonskem so donosi državnih obveznic z enakovredno zapadlostjo v četrtek dosegli 1,185 odstotka, najvišjo vrednost od maja 2011, vendar so ostali stabilni, navaja Reuters. V Avstraliji so donosi državnih vrednostnih papirjev s podobnim rokom zapadlosti dosegli 4,521 odstotka, kar je le nekoliko manj od najvišje vrednosti 4,546 odstotka, zabeležene prejšnji dan.
Pritisk na britanske obveznice in razpoloženje na trgih
Trgi obveznic Združenega kraljestva ostajajo pod drobnogledom analitikov, saj je donosnost 10-letnih pozlačenih obveznic v tem tednu narasla za 20 bazičnih točk. Analitiki opozarjajo, da bi razmere lahko spominjale na “mini proračunsko krizo” iz leta 2022, ki je povzročila velike motnje na britanskih finančnih trgih. Chris Weston iz podjetja Pepperstone je dejal, da je trenutni trend zaskrbljujoč, a dodal, da je Bank of England tokrat bolje pripravljena.
Funt je ostal stabilen pri 1,23625 ameriškega dolarja, kljub sredinemu padcu za 0,9 odstotka. Indeks ameriškega dolarja, ki spremlja gibanje valute v primerjavi z glavnimi svetovnimi valutami, se je ustalil pri vrednosti 109, blizu najvišje ravni od novembra 2022.
Azijske borze in pričakovanja glede politike Federal Reserve
Azijske borze so bile v četrtek večinoma v rdečem. Japonski indeks Nikkei je padel za 0,7 odstotka, avstralske delnice so izgubile 0,6 odstotka, tajvanski indeks pa se je znižal za 0,2 odstotka. Indeksi celinske Kitajske so prav tako beležili 0,2-odstotni padec. Terminske pogodbe za ameriški S&P 500 so kazale na rahlo znižanje za 0,2 odstotka, potem ko je denarni indeks v sredo dosegel podobno rast.
Federal Reserve ostaja v središču pozornosti zaradi vprašanja znižanja obrestnih mer v letu 2025. Trgi trenutno ocenjujejo 60-odstotno verjetnost enega dodatnega znižanja za 25 bazičnih točk. Odločitev bo v veliki meri odvisna od petkovega poročila o mesečnih plačah v ZDA, ki bo ponudilo ključne namige glede prihodnje politike Feda.
Gibanja cen nafte in zlata
Cene nafte so padle že drugo zaporedno sejo, in sicer pod pritiskom močnejšega dolarja in povečanja zalog goriva v ZDA. Nafta Brent se je znižala za 39 centov na 75,77 dolarja za sod, medtem ko je ameriška nafta West Texas Intermediate prav tako izgubila 39 centov, končna cena je znašala 72,93 dolarja.
Zlato je beležilo rahlo znižanje za 0,1 odstotka na 2658 dolarjev za unčo, potem ko je v sredo doseglo najvišjo vrednost od decembra. Na trgu kriptovalut je bitcoin ostal stabilen pri približno 94.965 dolarjev, potem ko je v preteklih dveh dneh izgubil 7 odstotkov vrednosti.