Dobri podatki povečali vrednost dolarja, azijske borze nižje

Azijske borze so se danes znižale, dolar pa je pridobil na vrednosti, saj so dobri gospodarski podatki v ZDA okrepili možnost, da bodo obrestne mere ostale višje dlje časa. Federal Reserve (FED) si namreč jemlje čas z zniževanjem obrestnih mer, kar odvrača vlagatelje od tveganih sredstev.

MSCI indeks azijsko-pacifiških delnic je padel za 0,5 odstotka in je na poti k tedenskemu padcu za 1 odstotek, s čimer je prekinil svoj štiritedenski niz rasti. Japonski Nikkei je izgubil 1,45 odstotka. Kitajske delnice so se v zgodnjem trgovanju malo spremenile, z delnicami modrih čipov 0,05 odstotka nižje, medtem ko je kitajska vojska začela drugi dan vojaških vaj okoli Tajvana. Hongkonški indeks Hang Seng je padel za 0,33 odstotka.

ZDA

Podatki v četrtek so pokazali, da se je število zahtevkov za brezposelnost v ZDA zmanjšalo, medtem ko je raziskava S&P Global Flash PMI pokazala hitrejšo rast poslovne dejavnosti, kot so napovedovali ekonomisti. Ti robustni podatki skupaj s previdnimi zapisniki z zadnje seje Feda so trgovce spodbudili k zmanjšanju stav na znižanje obrestnih mer. Trgi zdaj ocenjujejo le 35 bazičnih točk umirjanja v letu 2024, v primerjavi s pričakovanji 150 bazičnih točk na začetku leta.

Predsednik FED-a v Atlanti, Raphael Bostic, je dejal, da bo centralna banka morda morala dlje čakati na znižanje obrestnih mer, ker kljub nekoliko nižji aprilski inflaciji še vedno obstaja pritisk navzgor na cene. Spremenjena pričakovanja glede obrestnih mer v ZDA so dvignila donose, pri čemer se je referenčni ameriški 10-letni donos v četrtek dotaknil več kot enotedenskega vrha 4,498 odstotka, v petek pa je bil pri 4,463 odstotka.

Valute, nafta, zlato…

Dolar je pridobil na vrednosti, saj se je indeks dolarja, ki meri ameriško valuto glede na košarico šestih glavnih valut, tedensko povečal za skoraj 0,6 odstotka na 105,06, kar je največji tedenski skok od sredine aprila. Naraščanje dolarja je ohranilo pritisk na japonski jen, ki je bil nazadnje pri 157,03 za dolar.

Britanski funt je v petek ostal stabilen pri 1,2694 dolarja, potem ko je v sredo dosegel dvomesečno najvišjo vrednost pri 1,2761 dolarja. Trgovci preučujejo obete za britansko valuto po podatkih, ki kažejo, da se inflacija aprila ni toliko upočasnila, kot je bilo pričakovano.

Na področju surovin so bile cene nafte stabilne. Nafta Brent je znašala 81,39 USD za sod, terminske pogodbe za ameriško surovo nafto (WTI) pa so bile pri 76,87 dolarja. Cene zlata so se dvignile za 0,24 odstotka na 2334,16 dolarja za unčo, vendar naj bi v tednu padle za 3,3 odstotka.

[Vir: Reuters]; Portal24; Foto: Freepik