Direktor Splošne bolnišnice Celje zanika, da so odšli zadnji trije radiologi

Direktor Splošne bolnišnice Celje, Dragan Kovačić, je ob informaciji, da so odpoved dali zadnji trije radiologi, odločno zanikal trditve, da naj bi iz bolnišnice odšli zadnji trije redno zaposleni radiologi. Poudaril je, da to ne drži, saj so odpoved dali trije od skupno osmih redno zaposlenih specialistov radiologije, medtem ko bolnišnica poleg tega sodeluje še z 22 zunanjimi radiologi. Kovačić je pojasnil, da bodo s temi radiologi še naprej sodelovali in zagotavljali nujno zdravstveno varstvo, kljub velikemu izzivu, ki ga predstavlja njihova preobremenjenost.

Po Kovačićevih besedah so bili omenjeni trije radiologi ključni za zagotavljanje nujnega zdravstvenega varstva, saj so po odhodu sedmih radiologov pred letom in pol prevzeli večji del dela. Opravili so dvakrat več dežurstev kot povprečni specialist v bolnišnici, kar je povzročilo njihovo izrazito preobremenjenost. Z odhodom teh treh radiologov bo Splošna bolnišnica Celje imela redno zaposlenih le še za 2,9 radiologa, kar bo močno vplivalo na zagotavljanje neprekinjene zdravstvene oskrbe, še posebej na področju dežurstev.

Kovačić je sicer zanikal informacije, da v bolnišnici po odhodu teh treh radiologov ne bi bilo več specialistov, ki bi se vključevali v nujno zdravstveno varstvo, vendar je opozoril, da bo brez njih zagotavljanje neprekinjenega zdravstvenega varstva izjemno oteženo. Bolnišnica se zato trenutno intenzivno ukvarja z iskanjem rešitev, vključno z najemanjem zunanjih sodelavcev in iskanjem novih zaposlenih, tudi v tujini.

Razlogi za odpovedi: delovne razmere in ne denar

Direktor Kovačić je pojasnil, da je odpovedi podalo tri od osmih redno zaposlenih radiologov, kar pomeni, da bo bolnišnica po 1. oktobru, ko odpovedi stopijo v veljavo, imela redno zaposlenih za le 2,9 radiologa. Celjska bolnišnica trenutno zaposluje osem radiologov, od katerih je ena radiologinja na starševskem dopustu, nekateri pa so zaposleni samo delno. Po direktorjevih besedah to pomeni, da ima bolnišnica preračunano za 5,2 radiologa, kar je že zdaj nezadostno za pokrivanje vseh potreb.

Poleg redno zaposlenih radiologov, Splošna bolnišnica Celje sodeluje še z 22 zunanjimi radiologi na podlagi pogodb. Čeprav naj bi ti radiologi še naprej sodelovali z bolnišnico, bo njihovo pogodbeno delo za bolnišnico dražje, kar je posledica drugačne obdavčitve dela po pogodbah civilnega prava. Kovačić je poudaril, da kljub zagotovilom radiologov, da bodo še naprej sodelovali z bolnišnico, ostajajo vprašanja glede oblike in obsega njihovega sodelovanja.

Iskanje sistemskih rešitev

Po besedah Kovačića razlog za odpovedi ni bil finančne narave, temveč predvsem obremenitve, s katerimi so se soočali radiologi. Trije radiologi, ki so podali odpoved, so bili ključni pri zagotavljanju nujnega zdravstvenega varstva, saj so po odhodu sedmih radiologov pred letom in pol prevzeli velike obremenitve. Vsak od njih je opravil približno sedem do osem dežurstev mesečno, kar je dvakrat več od povprečne obremenitve zdravnika specialista v bolnišnici. Poleg tega so po dežurstvih še naprej delali in odčitavali izvide, kar je prispevalo k njihovi preobremenjenosti.

Kovačić je izpostavil, da razlog za njihove odpovedi ni bil “lov za denarjem”, temveč prizadevanje za boljše delovne razmere. Radiologi so se že večkrat pritoževali nad prekomernimi obremenitvami, ki so presegale njihove zmogljivosti, kar je nazadnje privedlo do njihove odločitve o odhodu.

Izzivi

Zdravniška zbornica Slovenije je izrazila zaskrbljenost zaradi odhodov zdravnikov iz javnega zdravstvenega sistema, kar je po njihovem mnenju posledica prekomernih obremenitev in pomanjkanja ustreznih delovnih pogojev. Na zbornici so opozorili, da polovica zdravnikov zaradi trenutnih razmer razmišlja o odhodu iz javnega zdravstva, kar je skrb vzbujajoče. Zdravniki si želijo boljše organizacije dela, omejitve dela na zakonsko določenih 48 ur tedensko ter več spoštovanja in razumevanja s strani nadrejenih.

Vodstvo Splošne bolnišnice Celje se trudi zagotavljati nemoteno in kakovostno obravnavo pacientov kljub pomanjkanju kadra. Trenutno iščejo nove sodelavce, vključno s tistimi iz tujine, hkrati pa se zanašajo na zunanje sodelavce in dva specializanta, ki naj bi se pridružila bolnišnici v prihodnosti. Kljub temu pa se zavedajo, da so nujno potrebne sistemske spremembe.

Kovačić je predlagal več ukrepov za izboljšanje razmer v javnem zdravstvu, vključno z večjim financiranjem javnih zdravstvenih zavodov, spremembo načina plačevanja storitev in možnostjo sklenitve pogodb za popoldansko delo z lastnimi zaposlenimi pod ugodnejšimi davčnimi pogoji. Na ministrstvu za zdravje so že napovedali sestanek z vsemi bolnišnicami, kjer bodo razpravljali o teh predlogih.

[Vir: STA]; Portal24; Foto: SB Celje.si