Delnice občutno nižje, cene nafte pod pritiskom, zlato izgublja

V ponedeljek so glavni borzni indeksi v Aziji doživeli občuten padec, saj uradniki Bele hiše niso pokazali namena, da bi omilili svoje obsežne tarifne načrte. Vlagatelji so medtem začeli staviti, da bi se lahko obrestne mere v ZDA zaradi naraščajočega tveganja recesije znižale že maja. Trgi so se odzvali na negotovost, ki jo je sprožila trgovinska politika ZDA, kar je dodatno destabiliziralo svetovno gospodarstvo.

Terminski trgi so letos hitro prilagodili cene in nakazali znižanje obrestnih mer v ZDA za skoraj pet četrtinskih točk, navaja Reuters. Slednje je močno znižalo donose državnih obveznic in negativno vplivalo na vrednost dolarja. Nestanovitnost na trgih se je stopnjevala, ko je predsednik Donald Trump novinarjem izjavil, da vlagatelji “morajo vzeti zdravilo” in da ne namerava skleniti trgovinskega dogovora s Kitajsko, dokler se ne izravna trgovinski primanjkljaj ZDA. Peking je v odzivu napovedal povračilne ukrepe, kar je še povečalo napetosti.

Analitiki opozarjajo na resne posledice

Sean Callow, višji analitik FX pri ITC Markets v Sydneyju, je poudaril, da je “edini pravi odklopnik iPhone predsednika Trumpa”, saj razprodaja na trgu očitno ne vpliva dovolj na njegovo dolgoletno politično prepričanje. Vlagatelji so sprva upali, da bo izguba bilijonov dolarjev bogastva in gospodarski pritiski prepričala Trumpa, da ponovno premisli o svojih načrtih, a za zdaj ni znakov popuščanja.

Bruce Kasman, vodja ekonomije pri JPMorganu, je opozoril, da bi obseg in razdiralni učinek trenutne trgovinske politike ZDA lahko preusmeril še vedno zdravo gospodarsko rast ZDA in sveta v recesijo. Tveganje za upad je po njegovi oceni kar 60-odstotno. “Še naprej pričakujemo prvo sprostitev Feda junija, vendar zdaj menimo, da bo odbor zniževal obrestne mere na vsakem sestanku do januarja, s čimer se bo zgornja meja ciljne stopnje sredstev znižala na 3,0 odstotka,” je dodal Kasman.

Padci na svetovnih trgih

Nestanovitno trgovanje je zaznamovalo terminske pogodbe: S&P 500 je zdrsnil za 3,1 odstotka, Nasdaq pa za 4,0 odstotka, kar je prejšnji teden prineslo skoraj 6 bilijonov dolarjev tržnih izgub. Evropski trgi niso bili imuni. Terminske pogodbe EUROSTOXX 50 so padle za 3,0 odstotka, FTSE za 2,7 odstotka, DAX pa za 3,5 odstotka. V Aziji je japonski Nikkei potonil za 6 odstotkov in dosegel najnižje vrednosti od konca leta 2023, južnokorejski indeks pa je izgubil 5 odstotkov. MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske je padel za 3,6 odstotka.

Kitajski modri žetoni so izgubili 4,4 odstotka, saj so vlagatelji čakali na morebitne dodatne spodbude iz Pekinga. Tajvanski glavni indeks je po dveh dneh zaprtja strmoglavil za skoraj 10 odstotkov, kar je prisililo oblikovalce politik, da zajezijo prodajo na kratko. Ameriške delnice so v petek že drugi dan zapored padle kot odziv na Trumpove carine.

Cene nafte pod pritiskom, zlato izgublja

Bolj mračni obeti za svetovno rast so ohranjali cene nafte pod močnim pritiskom. Nafta Brent se je pocenila za 1,35 dolarja na 64,23 dolarja za sod, ameriška nafta pa za 1,395 dolarja na 60,60 dolarja za sod. Hkrati so se zaradi bega v varna zavetja donosi 10-letnih državnih obveznic znižali za 8 bazičnih točk na 3,916 odstotka. Terminske pogodbe Fedovih skladov nakazujejo 56-odstotno verjetnost znižanja obrestnih mer že maja, kljub izjavi predsednika Federal Reserve Jeroma Powella, da se centralni banki ne mudi.

Dolar je zdrsnil za 0,4 odstotka proti japonskemu jenu na 146,26 jena, medtem ko je evro ostal pri 1,0961 dolarja. Trgovinsko izpostavljeni avstralski dolar je izgubil še 0,4 odstotka. Zlato, ki običajno velja za varno naložbo, se je podražilo za 0,3 odstotka na 3026 dolarjev za unčo, kar je sprožilo ugibanja, ali vlagatelji jemljejo dobičke, da bi pokrili izgube drugje.

Podatki o cenah življenjskih potrebščin v ZDA, ki bodo objavljeni pozneje ta teden, naj bi pokazali 0,3-odstotno rast za marec. Analitiki pričakujejo, da bodo carine kmalu močno dvignile cene, kar bo pritiskalo na stopnje dobička podjetij. Sezona objav četrtletnih rezultatov se začenja v petek z velikimi bankami, pri čemer bo do 9. maja poročalo približno 87 odstotkov ameriških podjetij. Analitiki Goldman Sachsa napovedujejo, da bo manj podjetij kot običajno podalo napovedi za prihodnost, saj naraščajoče carine silijo k dvigu cen ali nižjim dobičkom.

Portal24; Foto: Vecteezy