Delnice na Wall Streetu padajo, ameriški donosi na vrhuncu

Terminske pogodbe na Wall Streetu so v Aziji zaznale padec, medtem ko so se donosi ameriških zakladnic obdržali blizu osemmesečnih najvišjih vrednosti. Vlagatelji so z nestrpnostjo čakali na poročilo o zaposlovanju v ZDA, ki bi lahko vplivalo na trenutno razprodajo svetovnih obveznic. Terminske pogodbe za Nasdaq so se znižale za 0,6 odstotka, terminske pogodbe za S&P 500 pa za 0,5 odstotka.

Na azijskih trgih je japonski Nikkei upadel za 0,8 odstotka, kar je povečalo tedensko izgubo na 1,5 odstotka. MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske je ostal nespremenjen, a nakazuje tedenski padec za 0,7 odstotka. Kitajski blue-chips indeks je zdrsnil za 0,1 odstotka. Hongkonški Hang Seng je pridobil 0,5 odstotka.

Centralne banke in vpliv na obvezniške trge

Kitajska centralna banka je sporočila, da začasno ustavlja nakupe državnih obveznic zaradi pomanjkanja ponudbe, kar je povzročilo dvig donosov kitajskih državnih obveznic, navaja Reuters. Na globalnem trgu obveznic so vlagatelji pozorni na mesečno poročilo o zaposlovanju v ZDA, ki bo objavljeno v petek. Srednje napovedi pričakujejo, da bo število novih delovnih mest naraslo za 160.000, stopnja brezposelnosti pa naj bi znašala 4,2 odstotka.

Analitiki pri ING menijo, da bi bilo potrebno število novih delovnih mest, nižje od 150.000, da bi se izognili nadaljnjemu povečevanju donosov državne blagajne. Padhraic Garvey, vodja raziskav za Ameriko pri ING, je poudaril, da bo potrebno bistveno odstopanje od pričakovanj, da bi to vplivalo na trg.

Donosi zakladnic in valuta pod vplivom pričakovanj Feda

Donosnost 10-letnih ameriških državnih obveznic je ostala pri 4,6791 odstotka, tik pod osemmesečnim vrhom 4,73 odstotka. Če bi ta raven padla, bi medvedi lahko ciljali na psihološko mejo 5 odstotkov, kar bi predstavljalo najvišjo raven od leta 2007. Hkrati je indeks ameriškega dolarja dosegel 109,14, kar pomeni že šesti zaporedni teden rasti.

Predsednik Feda Philadelphia Patrick Harker je izjavil, da pričakuje znižanje obrestnih mer, vendar meni, da trenutno to ni nujno potrebno. Tudi predsednik Feda Kansas Cityja Jeff Schmid ni naklonjen takojšnjemu znižanju obrestnih mer. Na trgu so pričakovanja za znižanje obrestnih mer v letu 2025 padla na 43 bazičnih točk.

Nafta in zlato ohranjata stabilnost

Nafta je v petek zabeležila rahlo rast cen. Terminske pogodbe za ameriško surovo nafto West Texas Intermediate so pridobile 0,4 odstotka in dosegle 74,24 dolarja za sodček. Tedenska rast znaša prav tako 0,4 odstotka. Zlato je v tednu pridobilo 1,2 odstotka in doseglo ceno 2670,58 dolarja za unčo, kar je blizu najvišjih ravni od decembra.

Funt je pod pritiskom zaradi skrbi glede britanskega gospodarstva, kar se je odrazilo v 1-odstotnem tedenskem padcu vrednosti proti ameriškemu dolarju. V petek je funt zdrsnil za 0,1 odstotka na 1,2292 dolarja.

Portal24; Foto: Pixabay/geralt