Delavska koalicija proti pokojninski reformi: Bomo šli na referendum?

Delavska koalicija, ki združuje 25 sindikatov in civilnodružbenih organizacij, je na sestanku z ministrom za delo Luko Mescem izrazila odločno nasprotovanje predlagani pokojninski reformi. Kot so sporočili, so ministra soočili z analizami, ki kažejo, da reforma vodi v padec kupne moči upokojencev in daljšo delovno dobo, kar je za delavce nesprejemljivo.

Napovedali so, da bodo, če vlada do 30. maja ne bo sprejela njihovih dopolnil, začeli zbiranje podpisov za referendum, s katerim želijo reformo zavrniti.

Kritike reforme: daljša delovna doba in nižja kupna moč

Delavska koalicija opozarja, da predlagana reforma ne zagotavlja dostojnih pokojnin, temveč uvaja ukrepe, ki bodo poslabšali položaj upokojencev. Ključne točke kritike so dvig upokojitvene starosti, podaljšanje referenčnega obdobja za izračun pokojnin in sprememba usklajevanja pokojnin, ki bo manj vezana na rast plač.

Po njihovih izračunih bo zaradi tega kupna moč upokojencev dolgoročno upadala. Konferenca sindikatov zavarovalništva je izpostavila, da bi posameznik, upokojen ob povprečni plači, čez deset let prejemal za 14 odstotkov nižjo pokojnino v primerjavi z novimi upokojenci.

Prav tako naj bi se pokojnine pri povprečnih plačah v 30 letih izenačile z minimalno pokojnino, kar še posebej ogroža tiste z nižjimi dohodki.

Ultimat vladi in napoved referenduma

Delavska koalicija je vladi in poslancem postavila ultimat, da naj do 30. maja sprejmejo njihove predloge za spremembo reforme, sicer bodo sprožili referendum. Zahtevajo črtanje dviga upokojitvene starosti, ki bi od leta 2035 znašala 62 let za tiste s 40 leti pokojninske dobe in 67 let za tiste z najmanj 15 leti zavarovalne dobe.

Prav tako nasprotujejo podaljšanju referenčnega obdobja za izračun pokojnin z 24 na 40 let (z izjemo petih najmanj ugodnih let) in novi formuli usklajevanja, ki bo bolj vezana na inflacijo kot na rast plač. Po njihovem mnenju ti ukrepi vodijo v nižje pokojnine, zlasti za prekarne delavce.

Predsednik Sindikata kulture in narave Slovenije Mitja Šuštar je poudaril, da delavci vladi niso dali mandata za takšne posege v njihova življenja.

Odzivi in zamujena priložnost za pravičnejši sistem

Predstavniki koalicije so na sestanku izrazili razočaranje, ker vlada ni izkoristila priložnosti za pravičnejšo delitev bremen, denimo z izenačitvijo prispevnih stopenj delodajalcev in delojemalcev. Kot so zapisali, so na sestanku izvedeli, da v koaliciji za tak dvig ni podpore.

Minister Mesec je obljubil, da bo do konca maja z vladnimi partnerji preučil možnosti za zbližanje stališč, a so sindikati do njegovih zagotovil zadržani.

Delavska koalicija vztraja, da bo referendum izpeljala, če njihove zahteve ne bodo upoštevane, in verjame, da bodo delavci in upokojenci na referendumu jasno zavrnili “škodljive varčevalne ukrepe”

Miha D. Kovač

Portal24; Foto: Bor Slana/STA/Vlada RS Flickr